Szukaj

Raport na temat aktywności seniorów w sieci

Raport na temat aktywności seniorów w sieci

Rosnąca aktywność polskich seniorów w wirtualnym świecie z pewnością przekłada się na wzrost poziomu ich życia. Osoby starsze coraz częściej nie mają bowiem problemów ze zrobieniem zakupów bez wychodzenia z domu, z zarejestrowaniem się do lekarza czy obsługą konta bankowego i zdalną płatnością rachunków. Niestety, okazuje się, że wielu starszych internautów niedostatecznie dba o bezpieczeństwo w sieci. Tak przynajmniej wynika z raportu „Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”. Co prawda, ponad 70% Polaków przed 35. rokiem życia uznała, że seniorzy są świadomi niebezpieczeństw czyhających w wirtualnym świecie, jednak zaledwie 17% uważa, że są oni w stanie samodzielnie korzystać z pełnych możliwości internetu.

Najczęstsze błędy seniorów w sieci
Zdaniem przepytanych młodych Polaków, największym problemem dla starszych internautów jest przesadna ufność. Seniorzy są mało ostrożni i dość łatwowierni. Zbyt chętnie dzielą się szczegółami na temat swojego życia i są skłonni do podawania newralgicznych danych osobom, które znają jedynie z internetu. Ponadto, osoby starsze rzadziej weryfikują informacje znajdowane w sieci. Raczej nie fatygują się też, by dokładnie sprawdzać osoby, które poznają. Zapominają, że w internecie łatwo jest stworzyć fałszywą postać, która może uwikłać drugą stronę w niebezpieczną relację.

Osoby starsze mają również problem z rozpoznawaniem niebezpiecznych stron, przez co stosunkowo często padają ofiarami złośliwych oprogramowań i wirusów. Nawet jeśli mają program antywirusowy, z reguły rzadko skanują i czyszczą komputer. Kłopotliwe jest dla nich także dbanie o odpowiednio silne hasła dostępu do kont. Z wygody często wymyślają hasła proste i oczywiste, przez co ułatwiają przestępcom wkradanie się na ich profile. Niewielka jest wiedza seniorów o możliwościach włamania na pocztę elektroniczną oraz o ryzyku wypłynięcia poufnych danych przekazywanych w prywatnych rozmowach prowadzonych poprzez maile i komunikatory.

Młodzi zauważyli również, że nie wszystkie błędy seniorów wynikają z ich niedbalstwa. Mimo sporej wiedzy o wirtualnych zagrożeniach, osoby starsze wciąż jeszcze mają pewne braki. Z raportu wynika, że ledwie ok. 25% internautów w tym wieku zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, jakimi może zakończyć się upublicznianie swojego wizerunku na portalach społecznościowych. Wiele osób nie jest też świadomych, że mogą być obserwowane przez kamerkę internetową.

Największe obawy starszych internautów
Sami zainteresowani przyznają, że największe obawy budzi w nich korzystanie z bankowości elektronicznej. Unikają podawania danych potrzebnych do logowania i często nie wierzą, że dostęp do ich konta bankowego jest właściwie chroniony. Wielu niepokoi się również, że wykonując przelew, pomylą się i dokonają nieodwracalnych, błędnych płatności. Niektórzy martwią się także możliwością zablokowania konta. Z tego powodu część seniorów, mimo całkiem sprawnego poruszania się po sieci, rezygnuje z internetowej obsługi rachunku bankowego.

Warto zaznaczyć, że seniorzy często przyznają, iż chcieliby uzyskiwać wskazówki dotyczące poruszania się w sieci. Niemniej, wielu wstydzi się poprosić o to dzieci lub wnuki. Dobrze byłoby więc, gdyby to młodsi sami proponowali pomoc. Żeby seniorzy nie czuli się niezręcznie, można też podsunąć im poradniki stworzone specjalnie z myślą o internautach 60+.