Szukaj

Rasy psów, które na pewno dotrzymają Ci kroku!

Dog Jack Russell Terrier and Nova Scotia duck tolling Retriever lying on the bed under the covers

Posiadanie psa to wielka przyjemność. Zwierzę jest świetnym lekarstwem na samotność, sposobem na poprawę nastroju i motywacją do regularnego spacerowania. Nic dziwnego, że przez wielu seniorów czworonogi traktowane są jak bliska rodzina. Decydując się na posiadanie psa, trzeba jednak pamiętać, by wybrać takiego, którego potrzeby nie przekraczają możliwości opiekuna. Istnieją bowiem rasy wymagające znacznej dawki ruchu lub takie, które są szczególnie trudne w wychowaniu. Osobom starszym poleca się natomiast te, którym spokojne spacery wystarczają do szczęścia i zdrowia. Ograniczony temperament powinien iść w parze z niewielkim rozmiarem, umożliwiającym bezproblemowe prowadzenie na smyczy. Poza tym, pies dla seniora powinien być prosty w pielęgnacji i jak najbardziej towarzyski. Oto rasy, które dobrze czują się w towarzystwie starszych osób.

Mops to pies o niewielkim rozmiarze i sympatycznym usposobieniu. Jest łagodny, towarzyski, a do tego umiarkowanie ruchliwy. Akceptuje spokojny, wręcz leniwy tryb życia. Nie potrzebuje dalekich spacerów i zadowala się podstawowymi zabawami. Nie w głowie mu ucieczki, sprinty, pogonie i aporty. Co więcej, jego sierść nie wymaga żadnej szczególnej pielęgnacji.

Buldog angielski to rasa wręcz słynąca z ograniczonej aktywności. Niemniej, trzeba dbać, by pies miał odpowiednią dawkę ruchu, nawet jeśli nie przepada za spacerami. Z pewnością pasuje do seniorów, którzy nie są w stanie lub nie mają ochoty na dynamiczne marsze. Całkowicie wystarczają mu wolne i niedalekie przechadzki. Lubi leżeć i być pieszczony, jest łagodny i spokojny. Ma prostą w pielęgnacji sierść.

Buldog francuski, choć spokrewniony z buldogiem angielskim, jest jednak nieco bardziej żywiołowy. Ma szczuplejszą budowę ciała niż jego angielski kuzyn, a to sprawia, że chętniej się rusza. Jego wymagania pozostają jednak niewielkie w porównaniu do większości ras, dlatego będzie idealny dla seniorów o przeciętnej aktywności. Lubi spacery o średniej długości i z pewnością dostosuje się do trybu życia opiekuna. Sierść tej rasy, jak poprzednie, zadowala się podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Basset to pies dobry dla aktywnych seniorów. Choć jego wygląd na to nie wskazuje, potrzebuje sporej dawki ruchu. Mimo to, zadowoli się dalekimi spacerami, nie oczekując wymyślnych sportów. Jest bardzo towarzyski i nie lubi samotności, więc dobrze będzie mu w domu, w którym ktoś stale z nim przebywa. Utrzymanie jego sierści we właściwym stanie nie wymaga niczego, poza regularnym szczotkowaniem. Trzeba natomiast pamiętać o systematycznym czyszczeniu jego długich uszu.

Pomeranian, czyli szpic miniaturowy, to rasa wprost stworzona dla seniorów, którzy chętnie poświęcą uwagę swojemu czworonożnemu przyjacielowi. To pies radosny i energiczny, jednak dość szybko się męczy, dlatego poziom jego aktywności można uznać za przeciętny. Więcej uwagi wymaga natomiast jego szata. Regularne i precyzyjne szczotkowanie jest niezwykle istotne dla zachowania wyglądu pupila w jak najlepszym stanie. W zamian za to, gwarantuje swojemu opiekunowi wierność i silne przywiązanie.

Terriery to z założenia psy myśliwskie, które potrzebują sporo ruchu, by zaspokajać swój naturalny instynkt łowczy. Niemniej, niektóre konkretne rasy wykazują mniejsze potrzeby. Przykładami są Cairn terier, Fox terier, terier australijski czy szkocki. Będą świetnymi towarzyszami dla seniorów, którym zdrowie i temperament pozwalają na dalsze wycieczki piesze. Inteligencja terierów zachęca natomiast do ćwiczenia z nimi posłuszeństwa i prawidłowych reakcji na komendy. To psy, które mogą być przyjaciółmi osób starszych, ale wciąż aktywnych i głodnych przygód.

Kundelek uważany jest za psa najwierniejszego i najbardziej wdzięcznego. Adopcja psa bez rodowodu to często najlepszy wybór. Można w ten sposób uratować mu życie, a przynajmniej odmienić jego ciężką dolę. Decydując się na taki krok, trzeba jednak koniecznie zdobyć informacje o charakterze i potrzebach konkretnego osobnika. Pracownicy schronisk czy fundacyjni wolontariusze na pewno pomogą w znalezieniu takiego, który dostosuje się do trybu życia nowego opiekuna.

Będąc gotowym na 3 spacery dziennie i chcąc dzielić życie z wiernym przyjacielem, na pewno warto zdecydować się na psa! Trzeba jednak pamiętać, że szczenięta wymagają żmudnej socjalizacji i konsekwentnego wychowania, dlatego dorosłe psy o ukształtowanym charakterze są dla seniorów dużo rozsądniejszą opcją. W zamian za dach nad głową i pożywienie, zagwarantują towarzystwo i bezwarunkową przyjaźń. Co więcej, lekarze nie mają wątpliwości, że codzienne spacery pozwolą właścicielowi obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów!