Szukaj

Ratunkowa segregacja medyczna

Od kilku miesięcy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie funkcjonuje procedura Triage – ratunkowa segregacja medyczna.
Celem wprowadzenia standardu Triage było zapewnienie właściwej opieki i niezwłocznej pomocy najbardziej potrzebującym leczenia pacjentom. Według procedury każdy chory, zgłaszający się do SOR w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego podlega ocenianie klinicznej i ma przyporządkowany kolor, który określa jego stan i pilność udzielenia pomocy.
Triage określa zasady kolejności przyjmowania chorych.

Kolor czerwony oznacza zagrożenie życia w związku z tym pomoc udzielana jest w trybie natychmiastowym (osoby z zatrzymaniem krążenia i oddechu, nieprzytomne, z mnogimi obrażeniami ciała).

Pilna pomoc udzielana jest w czasie poniżej 10 minut, charakteryzuje ją kolor żółty (np. osoby z silną dusznością, krwotokiem, nagłymi silnymi bólami, uporczywymi wymiotami, udarem mózgu, drgawkami, zatruciem, urazem wielonarządowym, oparzeniami, osoby z ostrą reakcją alergiczną).
Przydzielony kolor zielony oznacza, że oczekiwanie na pomoc może wynosić kilka godzin i nie będzie to stanowić dla pacjenta przyczyny zagrożenia życia i zdrowia. Osoby te zaopatrywane są po udzieleniu pomocy chorym z grup o wyższym priorytecie.

Szczegółowe charakterystyki przydzielanych kolorów zostały przedstawione na tablicy informacyjnej w poczekalni SOR.
– Procedura ta jest stosowana do ustalania klinicznych priorytetów postępowania, diagnozowania i zarządzania opieką medyczną w SOR – wyjaśnia lek. med. Jolanta Majer, kierownik SOR. – Po przybyciu do SOR, w punkcie Triage pacjentem zajmuje się ratownik medyczny lub pielęgniarka, którzy określają stan pacjenta poprzez pomiar podstawowych parametrów życiowych, zbierając przy tym wywiad chorobowy. Po dokonaniu oceny pacjenta podejmowana jest decyzja o kwalifikacji do jednej z trzech grup. W przypadku zmiany stanu zdrowia w trakcie oczekiwania chorego na pomoc lekarską przeprowadzany jest wtórny Triage.