Już po raz trzeci Częstochowa zaświeci w trzech najbardziej pozytywnych kolorach reggae. Festiwal przyjął się w świadomości nie tylko mieszkańców miasta, ale także licznie przybywających gości z całego Śląska. Jak co roku, prócz koncertów w plenerze, zagra dla nas największy festiwal soundsystemowy pod nazwą DUB ARENA. Wystąpią soundy z Polski i z zagranicy. Istotnym novum będzie przeniesienie finału festiwalu do Amfiteatru przy Promenadzie Niemena. Dodatkowymi atrakcjami będą warsztaty bębniarskie oraz stoiska z płytami, czasopismami i gadżetami związanymi z kulturą rasta. Wstęp na wszystkie koncerty i soundsystemy wolny!
4-5 lipca 2014
DUB ARENA (Soundsystem Festiwal) – godz. 21.00
Klub Rura
Dubtwice & Roots Digital /Rzeszów/
Dawid – dj Kulturalny – kolekcjoner i miłośnik czarnych płyt. Na sesjach najczęściej gra roots i modern reggae, dancehall oraz ragga jungle. Kolektyw Dubtwice, tworzy wraz z Kamilem – gitarzystą zespołu, który uzupełnia brzmienie utworów o „żywą” gitarę. Ostatnim ogniwem jest Karol – dj Rdss. W 2013 roku kolektyw „dorobił się” pierwszego w Rzeszowie sound systemu jako swoistego narzędzia do promowania muzyki jamajskiej na imprezach klubowych i plenerowych. W swoich live actowych sesjach mieszają wszystkie style od muzyki korzeni aż po techno steppersów oraz jungle. A wszystko to okraszone brzmieniem gitary, syren, fx-ów i dużej ilości pogłosów.
Riddim Tuffa ft. Charlie P /UK/
Riddim Tuffa to duet producencki (Adham & Frontline Selecta) pochodzący z Edynburga. Polityką muzyków jest prezentowanie korzeni muzyki reggae oraz inspirowanych nimi nowoczesnych gatunków takich jak dancehall, ragga, jungle czy dubstep. Studio Riddim Tuffa czerpie silnie ze stylu digital z wczesnych lat 80. XX wieku. W swych produkcjach łączą klasykę, korzystają ze sprzętu analogowego oraz współczesnych, nowoczesnych metod nagrywania, dzięki czemu dźwięki ich muzyki zdają się być odświeżoną formą wczesnego dancehallu.
Pochodzący z angielskiego Essex mc Charlie P to młody, wszechstronny artysta. 19-latek ma już na swoim koncie wiele singli wydanych na winylu, na CD oraz online a co najważniejsze wraz z Dubateers wydali ostatnio swój pierwszy album "Hustle". To mc, który zdaje się być nie do zatrzymania! To będzie bezapelacyjnie najważniejszy występ tego dnia w Częstochowie!
Roots Defender /Lublin/
To kolektyw pro-jamajski z siedzibą w Lublinie, założony przez entuzjastów winylowych brzmień, kultury basu i twórczości. Wsparci zdobyczami techniki oraz arsenałem płyt z wielu zakątków świata, bronią korzeni muzyki reggae, scalają i ocalają Afrobeat oraz międzynarodowe dubowe dźwięki przed zapomnieniem w trakcie cyklicznych imprez pod szyldem Roots Edukacja. Nie gardzą współczesnym UK dubem, ska, calypso, jazzem i bluesem, choć w czasie występów koncentrują się na jamajskich nagraniach z lat 60., 70. i pierwszej połowy lat 80.
Rise Up! Soundsystem
Rise up! sound system – częstochowski, 3-osobowy kolektyw (Kingman, Zmora, Lotnik), którego początki sięgają roku 2003, zaś pełny skład zawiązał się w 2005 roku w Nottingham (UK). Rise up! łączy miłość i pasja do głębokich, basowych brzmień szeroko pojętego nurtu reggae/dub.
Na sesjach sound systemowych podróżują głównie wśród świadomych dźwięków digital dub, skocznych steppersów a także korzennego reggae, lecz często bywa, że ich występy łączą wszystkie gatunki, ocierając się nawet o dubstep. Ich motto „Music is a mission, not competition!”
Poza występami, organizacją imprez sound systemowych praktycznie od podszewki, Rise up! zajmuje się produkcją muzyki dub. Od 2009 roku na największym festiwalu reggae w Polsce – Ostródzie tworzą scenę Yellow Stage.
Tenja mc & Daddy U /UK/
Tenja oraz Daddy-U to załoganci pochodzącego z Bournemouth sound systemu Countryman, który powstał pod koniec roku 2011. Steven Regis to mc znany w świecie muzyki reggae jako Tenja. Pochodzi z południowej Francji, jednak aktualnie zamieszkuje angielski Bristol. Tam też stacjonuje jego zespół roots reggae – Dubheart, w którym jest wokalistą, a także wraz z selektorem Daddy U prowadzi Countryman sound system. Tenja porusza się świetnie nie tylko w gatunku reggae i dub, ale także zdarza mu się nawijać do jungli oraz dubstepu. Obecnie pracuje nad najnowszym albumem, indywidualnie tworzy riddimy w stylach steppers i roots oraz produkuje dubplates dla znanych artystów.
Ondubground /Francja/
On dub ground, czyli "na dubowej ziemi" to projekt założony przez dwóch braci w 2004 roku we francuskim Tours, łączący dub roots oraz dźwięki ocierające się o dubstep i inne gatunki muzyki elektronicznej. W 2007 roku skład poszerzył się o kolejnego członka, i w ten sposób Ondubground przekształcił się w projekt grający na żywo (melodyka, bas, mix oraz wokal). W muzyce Ondubground poza charakterystycznymi, francuskimi eksperymentami dźwiękowymi, mnogością instrumentów, jest tutaj też sporo inspiracji dubem z Wielkiej Brytanii. W produkcjach ODG należy również podkreślić głęboki bass, który jest nieodłącznym elementem całości. Obecnie tworząc produkcje reggae i dub współpracują z niezwykle utalentowanym mc Biga Ranx z Francji.
Collynization sound system /Niemcy/ ft. Idren Natural /UK/
Pochodzący z niemieckiego Burgau sound system Collynization gra i organizuje imprezy reggae dub od blisko 14 lat. W jego skład wchodzą Ras Moa, Tamrin, Penny dub i Martin. Ich najmocniejszą siłą rażenia jest z pewnością potężny, trzęsący ziemią system dźwiękowy o mocy 18kW! Obecnie skupiają się na organizacji cyklicznych imprez w Augsburgu zwanych Substation, na które zapraszają najważniejszych artystów sceny sound systemowej. Przez wiele lat udało im się wystąpić u boku takich artystów czy producentów jak Ranking Joe, Brother Culture, Ganjaman, Mungos Hi Fi czy Ra McBean. W Częstochowie pojawią się rzecz jasna ze swoim pełnym systemem dźwięku a na mikrofonie wesprze ich Idren Natural! Szykuje się prawdziwe trzęsienie ziemi!
5 lipca 2014
Amfiteatr – godz. 16.00-22.00
Promenada Czesława Niemena
Good Vibes Familia /Kłobuck/
To młoda grupa z Kłobucka, powstała w 2009 r. Ich inspiracje nie znają granic, więc nie ma tu mowy o zamykaniu się na jeden gatunek muzyczny. Nieobce im są również nawijki pod mocno dubstepowe produkcje czy szybkie jungle.
Dream Dread sound /Częstochowa/
Sound trójki osób założony na przełomie 2012/2013 roku w Częstochowie. Działają w składzie: dwoje selektorów (Jahster aka MG,KeyT) i nawijacz MC's Rizzla. Fascynaci muzyki reggae i pochodnych. Brak własnego nagłośnienia nadrabiają potencjałem i entuzjazmem.
Koloroton
Zespół powstał pół roku temu w Częstochowie. W skład zespołu weszli muzycy zespołu Bedu – basista Piotr Sitek, perkusista Damian Sędziwy oraz gitarzysta i wokalista Rafał Nowakowski – następnie do zespołu dołączyli wokalista Dawid Mszyca, gitarzysta Sebastian Kostrzewa oraz perkusjonista Martinez. W ich muzyce słychać elementy ska, reggae, punka-rocka, jest uśmiech, radość i prostota.
Cała Góra Barwinków
Cała Góra Barwinków (CGB) działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1997. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie. Grupa ma na koncie 4 płyty długogrające – najnowsza „Beat 2 Meet U” z 2013 r. W 2008 roku ukazał się winylowy singiel z piosenką ‘To ostatnia niedziela’. Obecnie CGB ma na koncie około 400 występów koncertowych. Zespół był także finalistą najnowszej edycji X FACTOR.
Naaman
Naaman to jeden z najciekawszych młodych zespołów poruszających się w stylistyce reggae/funk/soul. Zalety? Przebojowe piosenki, pulsująca energia i charyzmatyczna wokalistka Nadia. Grupa ma za sobą debiutancki album „Siła”, który odbił się szerokim echem na polskiej scenie. W 2013 roku Naaman zaliczył bardzo udany występ w Must Be The Music, gdzie dotarł do półfinału. Grupa powraca z drugim wydawnictwem studyjnym pt „TAK!”, który został wyprodukowany przez Agima Dzejlijli, jednego z najlepszych polskich producentów. Gościnnie wystąpił na niej m.in. Jamajczyk Michael Rose – wokalista kultowej grupy Black Uhuru.
Jafia Namuel
To jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego reggae. Grupa powstała w Pile w 1994 roku. Drugą płytą „In Time” udowodnili, że grają reggae, jakiego dotąd w Polsce nie było. Pół-akustyczne brzmienie i nastrój piosenek sprawiły, że ich muzykę określano jako smooth reggae. W 2008 roku lider i wokalista Dawid Portasz wraz z Krystianem Walczakiem i Mateuszem Pospieszalskim wyjechali na Jamajkę do legendarnego studia „Tuff Gong” założonego przez Boba Marleya. Tak powstał album „Day by Day” projektu nazwanego Rastasize. W ten sposób Dawid stał się pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce. W dniu urodzin Boba Marleya 2012 r. ukazał się trzeci album Jafii „One Love Train”. Obecnie muzycy pracują nad nową płytą, która będzie w całości zaśpiewana w języku polskim.
Maleo Reggae Rockers
Darek Malejonek – swoja karierę muzyczną rozpoczął w 1983 roku w zespole Kultura, a następnie Izrael, z którym nagrał pięć płyt. W 1989 roku Darek Malejonek założył grupę HOUK. W 1992 roku ukazała się pierwsza płyta „Soul Ammunition". W 1994 nakładem firmy Izabelin Studio ukazała się "Transmission Into Your Heart", a w 1995 pojawia się kolejna płyta "Generetion x". Darek Malejonek jest także współtwórcą projektów 2 Tm 2,3 oraz Arka Noego. W 1997 roku Maleo zakłada Maleo Reggae Rockers. Po roku pracy ukazuje się pierwsza płyta pt. „ZaZuZi". Z MRR wydano "Maleo Reggae Rockers & Michael Black Live2002" oraz „DVD Maleo Reggae Rockers z Przystanku Woodstock 2003". Na koncie grupy trzeba odnotować albumy: „ReggaeMova”, „Addis Abeba”, koncertówkę “Maleo Reggae Rockers & Goście – XVI Przystanek Woodstock” i „Rzeka Dzieciństwa” z autorskimi wersjami piosenek największych polskich muzycznych mistrzów – Niemena, Grechuty, Nalepy czy Krajewskiego. W 2013 nakładem Lou & Rocked Boys ukazał się nowy album zespołu "Revolution".
DAAB
Najpopularniejszy polski zespół reggae. Powstał w 1983 roku w Warszawie. Pierwszy singiel "Do plastica"/"Przed nami wielka przestrzeń", wydany został w połowie roku 1984. W roku 1986 ukazał się debiut "Daab". "Ogrodu serce" było wysoko notowane na liście radiowej Trójki. Zespół nagrał także płytę "Ludzkie uczucia", która ukazała się pod koniec roku 1987 i wylansowała kolejne przeboje ("Podzielono świat", "Słowo ciałem się stało"). Po ukazaniu się "Ludzkich uczuć" Krzywy podjął współpracę z De Mono, by wkrótce na rzecz tego zespołu opuścić Daab. W tej sytuacji na powrót z T. Love zdecydował się Zeńczewski. W 89 roku zespół nagrał album "III". Swoją 10. rocznicę powstania Daab uczcił wydaniem nietypowej składanki "To co najlepsze 1983-93" z nagranym na nowo piosenkami pełnymi studyjnego blasku. Daab pracuje nad nową płytą, wciąż z powodzeniem koncertuje i porywa publiczność swoją kołyszącą serca muzyką.