W Japonii liczba mieszkańców w wieku 90 lat i starszych pierwszy raz w historii sięgnęła 2 mln – podaje agencja Kyodo i jednocześnie podkreśla, że jest to rekordowa liczba osób starszych w Japonii. Rekord dotyczy również seniorów po 65 roku życia, którzy nadal pracują – obecnie jest ich 7,7 miliona.
Statystyki dowodzą, że społeczeństwo japońskie starzeje się w szybkim tempie, ale nie idzie to w parze z rezygnacją z aktywności zawodowej.
Jeszcze 37 lat temu liczba mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni, którzy ukończyli 90 lat, wynosiła „zaledwie” 120 tys. W miarę upływu lat liczba osób starszych stale wzrastała. Pierwszy milion został przekroczony w 2004 roku.
Liczba starszych pracowników, w porównaniu do roku poprzedniego, zwiększyła się o 380 tys. Stanowią oni obecnie 11,9 proc. łącznej liczby zatrudnionych w Japonii.
W tej grupie 3,01 mln osób podejmuje zatrudnienie na pół etatu bądź w innym niepełnym wymiarze godzin. Osoby starsze garną się do pracy i coraz więcej firm widzi korzyści związane z zatrudnianiem starszych pracowników.
Rekordowa liczba osób starszych w Japonii przekłada się również na rekordową liczbę seniorów czynnych zawodowo.
Niedawno japoński rząd opublikował szacunki dotyczące przyszłości demograficznej Japonii. Według wszelkiego prawdopodobieństwa populacja kraju zmaleje o ok. 30 procent do 2065 roku.
Zjawisko starzenia się społeczeństwa stanowi bardzo duże wyzwanie dla gospodarek krajów pierwszego świata. Z drugiej jednak strony zatrudnianie osób starszych jest korzystne dla wielu przedsiębiorstw.
Rynek usług, skierowanych wyłącznie do seniorów, prężnie się rozwija. Wartość rynku emerytalnego w Japonii szacowana jest na 1,3 bln USD. Firmy efektywnie wykorzystują wzrost konsumpcji wśród osób starszych, tworząc coraz to nowe produkty m.in. specjalne telefony, wózki zakupowe czy też roboty domowe pomagające w noszeniu zakupów czy innych ciężkich przedmiotów.
Seniorzy są obecnie bardzo poważną grupą docelową, co jest niezwykle korzystne zarówno dla gospodarki, jak i samych osób starszych. Ludzie w podeszłym wieku mogą liczyć w Japonii na wiele udogodnień i stać się bardzo ważnymi podmiotami na tamtejszym rynku dóbr i usług. Oby ta tendencja stała się priorytetowa na całym świecie, nie wyłączając Polski.