Szukaj

Rocznica urodzin poetki

Gdyby żyła – 9 maja skończyłaby 79 lat. W rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej, pod tablicą upamiętniającą miejsce urodzin częstochowskiej poetki przedstawiciele Urzędu Miasta tradycyjnie złożyli kwiaty.

Helena Myga (imię zmienione oficjalnie na Halina w 1961 r.) urodziła się 9 maja 1935 r. w Częstochowie, przy ul. 7 Kamienic. Miejsce to upamiętnia tablica z jej wizerunkiem i cytatem z  wiersza mówiącym o ulotności ludzkiego życia. Cytatem bardzo zasadnym, bo ciężka choroba serca nabyta w dzieciństwie skazała ją na długie leczenie, pobyty w szpitalach, uniemożliwiła regularną naukę. Choroba nie przeszkodziła wprawdzie w tworzeniu wierszy, które weszły do kanonu polskiej poezji XX wieku, ale doprowadziła ostatecznie do zdecydowanie przedwczesnej śmierci. 

Uczyła się w gimnazjum „Nauka i Praca”, potem w żeńskim Liceum im. J. Słowackiego w Częstochowie i w Państwowym Liceum Korespondencyjnym, gdzie w roku 1955 zdała maturę. W  kwietniu 1954 wyszła za mąż za Adolfa Poświatowskiego, studenta Wyższej Szkoły Teatralnej. Zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie, po drugiej operacji serca. Pochowana została na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.

W 79. rocznicę urodzin poetki pod pamiątkową tablicą na ścianie domu, w którym się urodziła przy ulicy 7 Kamienic kwiaty złożyli przedstawiciele  Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy – naczelnik Aleksander Wierny i Agnieszka Lipińska.
Częstochowa pamięta o Halinie Poświatowskiej.

Po wojnie poetka wraz z najbliższymi mieszkała przy ul. Jasnogórskiej 23. Po renowacji urządzono w budynku Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, stałą ekspozycję poświęconą jej życiu i twórczości literackiej. Zgromadzono tam przede wszystkim rodzinne pamiątki.
W Szkole Podstawowej nr 8 jej imienia znajduje się izba pamięci poetki z jej pomnikiem wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha.
Ławeczka z Haliną Poświatowską (i jej kotem), autorstwa Roberta Sobocińskiego, stoi w III Alei Najświętszej Marii Panny. Jest też oczywiście w Częstochowie ulica Poświatowskiej (w dzielnicy Tysiąclecie).

Na grobie Haliny Poświatowskiej i jej męża Adolfa na cmentarzu św. Rocha częstochowianie składają kwiaty i palą znicze, nie tylko w rocznicę śmierci czy 1 listopada.

W Częstochowie od 1974 roku jest organizowany prestiżowy ogólnopolski konkurs poetycki jej imienia. W tym roku – po jednorocznej przerwie, spowodowanej brakiem środków na przeprowadzenie imprezy w budżecie Regionalnego Ośrodka Kultury (podległego władzom marszałkowskim województwa) – konkurs ma wrócić do kalendarza imprez kulturalnych w naszym mieście (m.in. dzięki wsparciu finansowemu Miasta Częstochowy i współorganizacji konkursu przez miejski Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”).