Herbata zielona
W zależności od gatunku zielone herbaty różnią się od siebie smakiem, kolorem, zawartością kofeiny oraz teiny. Herbatę taką najlepiej parzyć wodą lekko przestudzoną do temperatury 60-90°C, a optymalny czas parzenia winien wynosić 3-4 minuty (nie może być krótszy niż 2 minuty). Zaparzanie zbyt gorącą wodą lub zbyt długie parzenie prowadzi do powstania gorzkiego naparu. Wiele odmian herbaty można parzyć dwukrotnie lub nawet trzykrotnie. Pierwsze parzenie prowadzi do uzyskania naparu o właściwościach pobudzających, a drugie i kolejne parzenie pozwala otrzymać herbatę o działaniu uspokajającym. Aby móc zaparzyć liście herbatę po raz kolejny, pierwsze parzenie musi być krótkie, czyli nie dłuższe niż 2 minuty. Do przyrządzenia jednej filiżanki naparu potrzeba 1 łyżeczki liści.
Właściwości zielonej herbaty:
– poprawa elastyczności naczyń krwionośnych
– obniżenie tendencji do tworzenie się blaszki miażdżycowej
– wspomaganie higieny jamy ustnej poprzez przeciwzapalne działanie katechin
– stymulacja wydzielania żółci
– pobudzenie metabolizmu
– neutralizacja nadkwaśności soku żołądkowego
– pomoc w utrzymaniu poziomu glukozy we krwi na optymalnym poziomie
– łagodzenie stanów zapalnych spojówek i powiek (stosowanie chłodnego naparu do przemywania powiek)
Herbata czerwona Pu-erh
Liście do produkcji tej herbaty pochodzą z tych samych krzewów, co liście służące do otrzymania herbaty czarnej. Są poddawane długiemu procesowi fermentacji nieenzymatycznej, co powoduje, że napar ma specyficzny ziemisto-drzewny smak.
Herbatę czerwoną należy zalać wodą o temperaturze 90-96°C i parzyć w czajniczku przez 3-7 minut. W celu otrzymania naparu pozbawionego gorzkiego smaku, musimy użyć wody miękkiej i pozbawionej związków wapnia. Pamiętajmy, aby nie trzymać suszu w wodzie dłużej niż 3 minuty (nawet 1 minuta wystarczy, aby otrzymać pożądany napar). Nie należy przekraczać ilości 5-6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie z uwagi na to, iż jej nadmiar prowadzi do wypłukiwania z organizmu magnezu i żelaza.
Właściwości czerwonej herbaty:
– pobudzanie procesów trawiennych
– zmniejszanie wchłaniania tłuszczu w jelitach
– regulacja rytmu wypróżnień
– obniżanie poziomu cholesterolu
– neutralizacja wolnych rodników
– łagodzenie skutków spożycia alkoholu
– pomoc w zapobieganiu rozwojowi próchnicy (zawartość fluoru)
– przyspieszanie usuwania toksyn z organizmu poprzez działanie moczopędne
Herbata biała
Biała herbata powstaje ze zbieranych wiosną pąków liściowych krzewów herbacianych, które chroni się przed działaniem promieni słonecznych, by nie produkowały barwnika odpowiedzialnego za zielony kolor liści. Brak słońca powoduje, iż rozwijające się liście więdną, by stworzyć białą herbatę. Przez wzgląd na unikalny proces produkcji biała herbata jest najmniej przetworzonym rodzajem ze wszystkich herbat i posiada najwięcej dobroczynnych substancji.
Do przygotowania naparu potrzeba jednej małej łyżeczki suszu białej herbaty na około 120 ml wody. Temperatura wody powinna wynosić od 80°C do 90°C, co jest istotne, gdyż zalewając listki wodą o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze doprowadzimy do tego, iż napar nie będzie posiadał optymalnej ilości wartości odżywczych. Herbatę powinno się parzyć od 3 do 5 minut.
Właściwości białej herbaty:
– wspomaganie profilaktyki przeciwnowotworowej (duża zawartość przeciwutleniaczy wyłapujących wolne rodniki)
– działanie pobudzające (zawartość kofeiny wyższa niż w innych herbatach)
– regulacja poziomu cholesterolu
– stabilizacja ciśnienia tętniczego
– wzmocnienie kości
– wspomaganie organizmu w walce z infekcjami (działanie przeciwwirusowe)
– zapobieganie rozwojowi szkodliwych bakterii w jamie ustnej