Od końca listopada przyjmowane są projekty walczące o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014-2020. Do ich składania uprawnione są jednostki organizujące różne formy aktywności społecznej dla seniorów, w tym stowarzyszenia jednostek samorządów terytorialnych, organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne. W ramach programu rozdzielonych zostanie 40 milionów złotych, które mają zostać przeznaczone na poprawę jakości życia osób starszych. Działania podejmowane mają być z myślą o ludziach, którzy właśnie zakończyli aktywność zawodową, czyli o tzw. młodszych seniorach.
Otrzymanie dofinansowanie nie jest jednak bezwarunkowe. Przede wszystkim, wymagany jest wkład własny na poziomie 10% inwestycji. Poza tym, możliwą do uzyskania dopłatą jest kwota wahająca się w granicach 20-200 tysięcy złotych. Innym warunkiem jest przeznaczenie środków na działania, które pozwolą wykorzystać potencjał osób powyżej 60. roku życia. Pod uwagę brane będą np. usługi społeczne dla seniorów, różne formy edukacji osób starszych, promowanie wśród seniorów aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz integracji międzypokoleniowej. Te ostatnie mają sprawić, że beneficjentami dofinansowań staną się też młodsze pokolenia, które skorzystają na doświadczeniu i wiedzy seniorów.
Termin składania podań mija 21 grudnia o godzinie 16:00. Jedynym sposobem złożenia oferty jest skorzystanie ze specjalnego generatora znajdującego się na oficjalnej stronie programu ASOS 2019. Listę projektów wybranych do dofinansowania Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma przedstawić najpóźniej do 15 marca przyszłego roku. Fundusze z Rządowego Programu ASOS były już wykorzystywane w ostatnich latach. Na przestrzeni 2016-2018 roku wydano niemal 114 milionów złotych na inwestycje, z których skorzystało ok. 450 tysięcy Polaków w starszym wieku. Dofinansowanych zostało łącznie ponad 1100 projektów.