Szukaj

Ścieżki rowerowe dla seniora

Powstające w Częstochowie, nowe ścieżki rowerowe, będą ujednolicone i bardziej przyjazne użytkownikom. Powołany został m.in. społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej.

Zarządzenie Prezydenta Miasta zawierające „wytyczne do projektowania, wykonania i utrzymania dróg dla rowerów w Częstochowie” stanowi prawdziwy podręcznik dla podmiotów zajmujących się opracowaniem infrastruktury drogowej dla częstochowskich rowerzystów. Dotychczas to głównie projektant decydował o formie i kształcie planowanych ciągów rowerowych – teraz będzie musiał trzymać się ściśle określonych wytycznych.

– Obecnie nie ma konkretnego przepisu, który jednoznacznie regulowałby sposób projektowania dróg rowerowych. Dzięki naszej lokalnej regulacji podmioty startujące w miejskich przetargach będą zobowiązane do takiego przygotowania swoich koncepcji, by ostateczny kształt całej infrastruktury był jednolity, bezpieczny i przyjazny dla rowerzystów – uzasadnia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Dokument opiera się na metodologii tzw. pięciu wymogów holenderskiej organizacji standaryzacyjnej C.R.O.W (www.crow.nl), uwzględniającej takie pojęcia, jak: spójność, bezpośredniość, bezpieczeństwo, atrakcyjność i wygoda.

Zawarte w zarządzeniu wytyczne jasno określają umiejscowienie infrastruktury rowerowej w pasie drogowym oraz jej prowadzenie w obrębie skrzyżowań; pokazują jak powinien wyglądać przekrój poprzeczny; jak należy oddzielać ruch rowerowy od ruchu pieszego oraz z jakich materiałów należy wykonywać nawierzchnię dróg rowerowych.

Projektanci będą mogli korzystać min. z następujących udogodnień: pasy, kontrpasy czy śluzy dla rowerów. Kolejną zmianą jest sposób prowadzenia infrastruktury rowerowej i jej nadrzędność w stosunku do wjazdów (droga rowerowa zachowa swoją ciągłość na wysokości wjazdów). Wytyczne określają również sposoby włączenia i wyłączenia dróg rowerowych z ruchu ogólnego oraz zasady wykonywania parkingów dla rowerów.

W celu pełniejszej kontroli nad stanem i projektowaniem infrastruktury rowerowej prezydent ustanowił społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej w mieście. Został nim miejski radny Łukasz Kot.

– Prace nad zarządzeniem trwały ponad rok, dlatego chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w proces jego tworzenia. Bardzo się cieszę, że został przyjęty dokument, który uporządkowuje budowę dróg rowerowych na terenie Częstochowy. Jest to kolejny krok w stronę tworzenia nowoczesnej sieci połączeń rowerowych w mieście – podsumowuje Łukasz Kot, jeden z głównych rzeczników środowiska rowerzystów w gronie częstochowskich samorządowców.

Do zadań społecznego konsultanta należeć będzie m.in. diagnozowanie stanu komunikacji rowerowej w mieście, konsultowanie i monitorowanie działań mających na celu jej rozwój, współdziałanie w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi oraz przygotowywanie materiałów i zgłaszanie inicjatyw dotyczących rozwoju komunikacji rowerowej.