Szukaj

Senior na rynku pracy

Senior na rynku pracy

Przejście na emeryturę nie oznacza zaniechania aktywności zawodowej, dlatego istotne jest jaką pozycję zajmuje senior na rynku pracy.

Coraz więcej emerytów decyduje się podjąć pracę zarobkową na pełen etat, bądź jego część. Równie popularne jest dorabianie do świadczenia w tzw. szarej strefie.

Nie ulega wątpliwości, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat seniorzy staną się bardzo ważną częścią rynku pracy. Zmiany demograficzne, które zachodzą zarówno w Polsce, jak i na świecie, spowodują, że to właśnie osoby starsze staną się potężną grupą potencjalnych pracowników.

Z badań przeprowadzonych przez fundację CBOS (Centrum Badań Opinii Społecznej) wynika, że aż 14 procent osób w wieku 60 + jest aktywnych zawodowo, w tym 10 proc. pracuje na pełen etat, zaś 2 proc. – w niepełnym wymiarze godzin, bądź dorywczo.  Co ciekawe w III kwartale 2016 roku na rynku pracy było ok. 8.2 proc. seniorów, zaś w 2015 roku – 7,1 proc.
Z powyższych danych można wywnioskować, że aktywność zawodowa osób starszych ma tendencję wzrostową.

Senior na rynku pracy wkrótce stanie się dominującym pracownikiem.

Pracodawcy doceniają starszych wiekiem pracowników i chwalą sobie ich zaangażowanie, lojalność, odpowiedzialność i – co najważniejsze – dyspozycyjność.  Powierzając pracę seniorowi, nie musimy obawiać się, że nie wykona swoich obowiązków z powodu, np. choroby dziecka czy innej nagłej sprawy.

Seniorzy bardzo poważnie traktują swoje obowiązki i wiedzą, że dzięki pracy mają spory dodatek pieniężny do świadczenia emerytalnego.
Ale czy pieniądze to jedyny powód, dla którego osoby starsze decydują się podjąć pracę? Równie ważna jest potrzeba rozwoju osobistego. Osoby starsze nie chcą wypaść z rynku pracy i stracić umiejętności, które ćwiczyły przez całe dorosłe życie.

Zadaniem rządzących powinno być doprowadzenie do takiej sytuacji społeczno-gospodarczej, w której aktywność zawodowa nie wynika z chęci pomnożenia majątku, a stanowi naturalną potrzebę seniora.

Być może planowane przez rząd wprowadzenie 500 plus dla emerytów odciąży ich budżet i uwolni od konieczności wykonywania pracy, która nie jest źródłem satysfakcji.