Szukaj

Seniorze czas na rower

Jazda na rowerze nie tylko dodaje energii, poprawia krążenie, redukuje celluit, uodparnia na na stres, ale i jest przyjemnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Jazda na rowerze może przynieść wiele korzyści, głównie stawom kolanowym. Dzięki jeździe na rowerze zapobiegamy przykurczom stawów kolanowych, wzmacniane są mięśnie kończyn dolnych, dzięki czemu staw kolanowy jest również bardziej stabilny, a do tego lepiej odżywiona jest chrząstka stawowa. Przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze są m.in. choroba niedokrwienna serca, zaawansowane POChP. – Pacjenci z przewlekłymi chorobami internistycznymi jw powinni zapytać lekarza prowadzącego jaki wysiłek dla organizmu jest wskazany, a jaki może być groźny. Na rower nie powinny się wybierać również osoby cierpiące na  ostry stan zapalny stawów kończyn dolnych, zaawansowaną dyskopatię, inne stany zapalne i ropne narządu ruchu, ponieważ może to grozić zaostrzeniem chorób – twierdzą lekarze.

Obowiązki rowerzysty

Rowerzysta powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta może jechać po chodniku lub drogi dla pieszych, jeśli:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem

  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów

  • warunki pogodowe (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

przy czym musi robić to powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

W przypadku braku drogi rowerowej lub pasa dla ruchu rowerów w kierunku jazdy rowerzysty, rowerzysta powinien poruszać się po jezdni.

Zobowiązany jest do korzystania z pobocza, o ile ono istnieje, nadaje się do jazdy i nie utrudnia ruchu pieszych.

Rowerzysta ma obowiązek trzymać się minimum jedną ręką na kierownicy.

Rowerzysta ma obowiązek trzymać nogi na pedałach lub podnóżkach.

Zabrania się rowerzystom czepiania się pojazdów.

Prawa rowerzysty

Rowerzyści mają prawo zatrzymywać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów, a przed pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego, by móc szybciej włączyć się do ruchu.

Rowerzyści mogą przewozić na rowerze dziecko w wieku do 7 lat na bezpiecznym siodełku.

Rowerzyści mogą także poruszać się obok innego rowerzysty lub motorowerzysty.

Rowerzyści mogą używać opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi.

Na skrzyżowaniach i przed nimi, rowerzyści mogą jechać środkiem pasa ruchu, jeśli można opuścić skrzyżowanie w więcej niż jednym kierunku.

Rowerzyści mogą wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony.

Rowerzysta, opiekujący się dzieckiem do lat 10, kierującego także rowerem, ma prawo do jazdy lewą stroną jezdni.