Szukaj

Seniorze ratuj oczy !

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie ma najnowocześniejszy aparat z laserem do wykonywania zabiegu witrektomii. W jego zakupie pomógł Urząd Marszałkowski.
Teraz pacjenci z urazami oczu, odwarstwieniami siatkówki, powikłaniami retinopatii cukrzycowej, z krwotokami gałki ocznej, które nie wchłaniają się samoistnie, z błonami nasiatkówkowymi, z otworami w plamce i z ciałami obcymi wnikającymi do ciała szklistego nie muszą szukać specjalistycznej pomocy w odległych ośrodkach w Polsce, znajdą ją w WSzS. Dzięki dotacji marszałkowskiej szpital zakupił najnowocześniejszej generacji aparat z laserem do wykonywania zabiegu witrektomii, który z uwagi na wysoką prędkość cięć pozwala skutecznie skrócić czas zabiegu i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.

Witrektomia to operacyjny zabieg okulistyczny za pomocą, którego dokonuje się „napraw” w chorym oku. To często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia i jedyna skuteczna metoda lecznicza w wielu schorzeniach. Poprawia lub stabilizuje ostrość wzroku, spowalnia lub hamuje proces chorobowy, odtwarza warunki anatomiczne w gałce ocznej.
– Bardzo istotny dla ostatecznych efektów leczenia jest czas. Szybkie i odpowiednie zakwalifikowanie oraz wykonanie zabiegu w wielu przypadkach znacznie poprawia rokowanie. Istotne jest też monitorowanie pacjenta po zabiegu i częste kontrole. Dlatego ważne jest, by szpital dysponował możliwością wykonania tych zabiegów w miejscu zamieszkania pacjenta bez konieczności podróżowania -tłumaczy dr n.med. Olga Domańska, kierownik Oddziału Okulistyki WSzS. Dr Domańska posiada kliniczne doświadczenie w chirurgii okulistycznej zdobyte podczas wieloletniej pracy w Oddziale Chirurgii Witreoretinalnej SPSK nr 5 ŚUM w Katowicach przy ul. Cegielnianej, jak również dzięki licznym stażom chirurgicznym w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech.

Zabieg odbywa się z użyciem zaawansowanej technologicznie aparatury oraz mikroskopu ze specjalnym systemem wizualizacji wnętrza oka. Polega on na wprowadzeniu do oka mikronarzędzi o średnicy poniżej 0,9 mm, którymi następnie usuwa się ciało szkliste, naprawia uszkodzone struktury np. otwory w plamce, przykłada odwarstwioną siatkówkę.
– W zależności od schorzenia gałkę oczną wypełniamy płynem, gazem lub olejem silikonowym celem wypełnienia wolnego miejsca po usunięciu ciała szklistego i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oku – dodaje dr Domańska. – W wielu przypadkach mniej skomplikowanych i odpowiednio wcześnie zakwalifikowanych do zabiegu schorzeń możliwe jest wykonanie zabiegu metodą bezszwową za pomocą specjalnych trokarów, których średnica wynosi 0,4-0,6 mm.

Od kilku miesięcy (wraz z pojawieniem się nowego kierownika Oddziału Okulistyki dr n. med. Olgi Domańskiej oraz zakupem aparatury z dotacji marszałkowskiej) WSzS, jako jeden z nielicznych, nieklinicznych ośrodków w kraju dysponuje możliwością wykonania zabiegu witrektomii w ramach umowy z NFZ.

Szpital przy ul. Bialskiej jako jeden z nielicznych posiada także system endoskopowo-laserowy umożliwiający wykonanie najnowocześniejszych zabiegów przeciwjaskrowych i witreoretinalnych. Jak widać chirurgia okulistyczna w WSzS wykonywana jest na najwyższym, światowym poziomie.