Orkiestra Dęta Gminy Żytno zainauguruje 6 lipca o godz. 17 cykl Koncertów Letnich w Altanie Parkowej w parku im. Staszica. Po niej w kolejne niedziele lipca usłyszymy: Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Mykanów, Trio Akordeonowe „Kozaki” Łomża-Lublin oraz Pawła Łowickie z zespołem (autorskie ballady). Wstęp wolny.
Orkiestra Dęta Gminy Żytno jest jedną z młodszych orkiestr działających w okolicach Częstochowy. W lutym 2010 roku pomysł utworzenia takiego zespołu rzucił Kazimierz Więcek. Ideę ochoczo podchwycił wójt gminy Żytno. Już 5 marca 2010 r. rozpoczął się nabór, o czym napisano na gminnej stronie internetowej. W ostatnim tygodniu marca odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich chętnych z kapelmistrzem, Stanisławem Zaskórskim. Członkowie orkiestry na początku kwietnia otrzymali instrumenty i rozpoczęli naukę kompletnie od podstaw. Pierwszy ich występ miał miejsce w życińskim lokalu „Kaskada” z okazji jubileuszu 50-lecia małżeństw trzydziestu par z terenu gminy.
– Nasze wątpliwej wówczas jakości wykonanie „Sto lat” oraz „Hej, z góry, z góry” wprawiło jubilatów w zachwyt – informuje jedna z członkiń zespołu Magdalena Czapla.
Grudzień 2010 roku można nazwać przełomem w życiu orkiestry, gdyż wówczas współpracę z nią rozpoczął nowy kapelmistrz, Krzysztof Jabłoński. Młoda krew lidera natchnęła muzyków do jeszcze cięższej pracy, dzięki czemu 24 grudnia zagrali na Pasterce w parafii św. Mikołaja w Maluszynie, a niecałe dwa tygodnie później z okazji święta Trzech Króli dali koncert w parafii św. Piotra i Pawła w Borzykowie.Kolejne dwa występy odbyły się z okazji peregrynacji Krzyża Świętego w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie, a później także w Maluszynie. Następnym etapem działalności orkiestry były dwa przeglądy- pierwszy w Węcławicach, a drugi w Jedlnie. Na obu pokazali właściwą sobie klasę i szyk. Kolejny występ odbył się w borzykowskiej parafii z okazji odpustu. Wszystkie trzy wydarzenia miały miejsce w czerwcu.
Nagrodą za całoroczną pracę były warsztaty w Zakopanem, podczas których Adam Tomczyk dał orkiestrantom cenne lekcje. Ten wyjazd skonsolidował i umocnił zespół. Nic więc dziwnego, że Orkiestra z Żytna gra nadal, obecna na uroczystościach nie tylko w gminie, ale i innych miejscach powiatu radomszczańskiego. Regularnie i z sukcesami bierze udział w przeglądach orkiestr dętych. W ubiegłym roku muzycy z Żytna reprezentowali Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkfest w Bułgarii. Rokrocznie występuje na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Ziemi Krakowskiej.