Szukaj

Sezon na kasztany

sezon na kasztany

Na trawnikach w parkach i na ulicach, wszędzie ich pełno, bo zaczął się sezon na kasztany.

Oczywiście wszyscy je uwielbiamy je, bo przypominają nam zabawy z dzieciństwa i piękne jesienne dni, gdy zbieraliśmy je w towarzystwie innych dzieci.

Kto nie robił z nich i z zapałek ludzików czy zwierzątek?

Małe dzieci z przedszkoli i szkół nadal wyprawiają się do parku w poszukiwaniu pięknych, lśniących, brązowych kulek.

Sezon na kasztany jest ważny nie tylko dla dzieci wykorzystujących je do zabawy.

Warto, by zbierała je seniorzy, rodzice i najmłodsi czyli cała rodzina.

Oto 10 ciekawych zastosowań kasztanów:

  •         Nikt pewnie nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ze kasztany mają działanie wybielające.

Działają również przeciwzapalnie.

Naturalnie wymaga to stworzenia z nich formy sproszkowanej, którą w takiej postaci można wykorzystać np. do czyszczenia zębów.

 

  •          Składniki kasztanów pobudzają krążenie w ciele człowieka.

Jedną łyżkę sproszkowanych kasztanów można zalać wodą i pozostawić na noc.

Po zagotowaniu całości następnego dnia płyn należy wlać do wanny, przelewając go przez sitko i mamy gotowe domowe SPA. Wyciąg nadaje się doskonale do pielęgnacji cery z tendencją do pękania naczynek.

 

  •         Kasztany doskonale można również wykorzystać do prania. Działają na tej samej zasadzie jak orzechy mydlane. Orzechy piorące są od wieków używane do prania w krajach takich jak na przykład Indie. Są naturalnym środkiem piorącym i czyszczącym. Kasztany dzięki zawartości saponiny wytwarzają pianę w zetknięciu z wodą. Saponina jest całkowicie biodegradalna oraz ma właściwości bakterio i grzybobójcze.

 

  •         Wyciąg z kasztanów służy do wykonywania doskonałych szamponów do włosów i odżywek, które działają świetnie na włosy przetłuszczające się , z łojotokowym zapaleniem skóry.

 

  •          Kasztany zawierają cenny składnik escynę, która uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęki. Wyciąg z kasztanowca ma również zastosowanie w leczeniu urazów mechanicznych, obrzęków płuc, krtani, mózgu. Podawany jest w zakrzepowym zapaleniu żył, przy obrzękach nóg, owrzodzeniach żylakowych i stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

 

  •         2 łyżki sproszkowanego kasztana wymieszane z niewielką ilością wody będą doskonałą maseczką na twarz. Należy nanieść ją na skórę i po 10 minutach zmyć wodą. Skóra będzie ładnie naciągnięta i odświeżona.

 

  •         3 łyżki sproszkowanego kasztana z dodatkiem 300ml wody i jednym startym do tego jabłkiem, dodaną 1 łyżką siemienia lnianego i łyżeczką mleczka kokosowego będą wspaniałym żelem po prysznic z peelingiem.

 

  •          Można również kasztany spożywać, nie tylko ich jadalną odmianę, ale również zmielony proszek z kasztanów, po pozbawieniu go goryczki używany jest jako mąka do pieczenia lub gotowania.

 

  •         Kasztany można wykorzystać w walce z mszycami. Należy spryskiwać rośliny wodą ze sproszkowanym kasztanem.

 

  •         Kasztany od zawsze były źródłem dobrej energii jako zalążek rośliny, dlatego ludzie noszą je w kieszeniach i kładą pod łóżkiem.

 

Warto wybrać się w ciepły jesienny dzień do parku, by nazbierać kasztanów dla zdrowia i urody.