Szukaj

Sezon na włoskie orzechy

Czas na włoskie orzechy

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia i same Święta to sezon na włoskie orzechy.

Właśnie w tym czasie sięgamy po nie najczęściej. Wtedy są wyjątkowo smaczne i często używane szczególnie jako dodatek do świątecznych ciast .

Orzechy włoskie to nie tylko pyszna przekąska, ale również źródło ogromnych wartości leczniczych. Warto je kupować i spożywać przez cały rok.

Od niepamiętnych czasów nalewka na orzechach włoskich była wykorzystywana  w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego. Jest skuteczna między innymi dlatego, że orzech włoski ma działanie bakteriobójcze. Silnie działa nawet na bakterie paciorkowca, duru brzusznego, czerwonki i gronkowca. Nawet odporne na antybiotyki szczepy bakterii są wrażliwe na składniki orzecha. To silny i naturalny antybiotyk, który nie powoduje skutków ubocznych.

Sezon na orzechy włoskie to najlepszy czas na wzmocnienie odporności organizmu z ich pomocą.

Orzech włoski wykazuje również  właściwości przeciwzapalne. Działa także przeciwkrwotocznie,  grzybobójczo i ściągająco na błony śluzowe. Orzech włoski jest kaloryczny z powodu dużej zawartości tłuszczy, ale jednocześnie skutecznie poprawia proces trawienia. Orzechy mają właściwości obniżające ciśnienie i zmniejszające  poziom złego cholesterolu. Z orzecha włoskiego wykonuje się napary i nalewki, doskonale pomagające w leczeniu zatruć, nieżytów przewodu pokarmowego, owrzodzeń i biegunki bakteryjnej. Hamują również przy krwawienia w przewodzie pokarmowym. Z liści orzecha włoskiego również wykonywane są napary pomocne w leczeniu cukrzycy i krzywicy.  Działają one niwelująco na  pasożyty, występujące w przewodzie pokarmowym.

Napary i wywary z orzecha włoskiego i jego liści czy łupin są nie tylko stosowane wewnętrznie, ale również  zewnętrznie pomocniczo przy trądziku, żylakach czy nadmiernej potliwości stóp. Działają hamująco na proces zapalenia ropnego. Aby wykonać samodzielnie wywar z liści orzecha włoskiego trzeba najpierw:

  •         rozdrobnić liście orzecha włoskiego
  •         zalać je wrzącą wodą i gotować, doprowadzając do wrzenia,
  •         odstawić na 5 minut z ognia.

Gdy już jest chłodny  trzeba pić pół szklanki naparu trzy razy dziennie przed posiłkami.

W liściach orzecha ukryte jest mnóstwo witamin takich jak B1, B2, C, K, PP, oraz flawonoidów i soli mineralnych.  Zawierają one również kwasy organiczne, 10% garbników elagowych, karotenoidy, olejki eteryczne, beta karoten. Orzechy włoskie to bogate źródło witaminy E ( 22 mg na 100 gram).

Młode orzechy, pojawiające się na początku października są mniej kaloryczne i wspaniale smakują jako deser, podane zatopione w miodzie.

W zamierzchłych czasach nalewka z niedojrzałych owoców orzecha włoskiego służyła do odstraszania owadów od bydła oraz była powszechnym lekiem na zatrzymanie biegunki.

Najlepsze orzechy są oczywiście te w łupinach. Orzechy włoskie sprzedawane w torebkach foliowych mogą być zepsute.

Orzechy włoskie z powodzeniem są również wykorzystywane w kosmetyce.

Warto wykorzystać ten świąteczny czas, by podbudować swoje zdrowie z pomocą orzechów włoskich.