(Fot. Dom Pomocy Społecznej w Gdyni, ul. Pawia 31)
Jak ważna jest sprawność umysłu, to wiemy wszyscy, bo od tego zależy jakość naszego życia. Wkraczając w srebrny okres, gdy nieuchronne zmiany w naszych organizmach ujawniają swoje cienie, warto pomyśleć o treningu intelektualnym. (Siłownia Pamięci)
Ćwiczenie umysłu, zależnie od stanu zdrowia, kondycji poznawczej oraz motywacji i zaangażowania, przynosi wiele korzyści. Pozytywne działanie na pamięć a także ochrona przed obniżeniem jej sprawności, wpływa na poprawę innych procesów poznawczych.
Siłownia Pamięci to bardzo cenna inicjatywa Fundacji Stocznia.
Oferuje ona bezpłatne narzędzia, które zawierają materiały przydatne w przygotowaniu i prowadzeniu treningów umysłu z seniorami.
Zostały one opracowane z myślą o terapeutach, pedagogach, psychologach czy pracownikach socjalnych z bogatym doświadczeniem, jak i animatorach, bibliotekarzach, pracownikach domów kultury czy centrów aktywności niespecjalizujących się w treningach umysłu.
Przyjazna forma Siłowni Pamięci umożliwia także osobom bez żadnego doświadczenia – opiekunom, członkom rodziny, znajomym – korzystanie z ćwiczeń, które mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i kondycję poznawczą seniora.
Poradnik
Poradnik jest pierwszym elementem Siłowni Pamięci.
Zawiera on praktyczne porady, jak przygotowywać i prowadzić zajęcia z seniorami, jak radzić sobie z największymi wyzwaniami w pracy z osobami starszymi. Osoby szukające dalszych wskazówek i inspiracji znajdą w poradniku listę publikacji poświęconych tematyce treningu umysłu, adresy stron, z których można czerpać materiały do zajęć (zdjęcia, ikony, symbole), a także informacje o przydatnych programach i aplikacjach dedykowanych treningowi pamięci.
Ćwiczenia
Ćwiczenia są drugim elementem Siłowni Pamięci.
Zawierają one sprawdzone i rozwiązania stosowane przez praktyków pracy z seniorami. Niektórym ćwiczeniom towarzyszą karty pracy. Dla ułatwienia każde ćwiczenie zostało opisane w specjalnej karcie.
Scenariusze zajęć
Scenariusze są trzecim elementem Siłowni Pamięci.
Są przeznaczone do pracy z grupą seniorów. Zawierają stałe elementy, różne warianty ćwiczeń oraz uwagi metodyczne. Scenariusze zajęć wykorzystują opisane wyżej ćwiczenia, ale też inne materiały, w tym aplikacje na tablet MEMO. Część scenariuszy została opracowana jako roczny cykl edukacyjny dla seniorów, jednak można z nich korzystać elastycznie, wybierając i przerabiając treści zgodnie z potrzebami.
Aplikacje MEMO
Aplikacja MEMO to czwarty element Siłowni Pamięci.
MEMO Dzień ma formę dziennego kalendarza, który oprócz podstawowych informacji na każdy dzień zawiera opisy nietypowych świąt oraz ciekawostki dotyczące funkcjonowania mózgu i pamięci.
MEMO Pamiątki jest inspirowana terapią reminiscencyjną i pozwala na utrwalanie oraz przechowywanie ważnych dla seniorów wspomnień, poprzez zrobienie zdjęcia i nagranie opowieści.
MEMO Trening zawiera różnorodne ćwiczenia, które stymulują działanie umysłu.