Szukaj

Skuteczny sposób na walkę ze zwyrodnieniami – Nowoczesna Medycyna

Aktywny senior z opaską medyczną

Zaawansowane technologie medyczne przestały być domeną wyłącznie wysokospecjalistycznych szpitalnych klinik medycznych, wymagają jednakże specjalistycznego przygotowania i zaplecza zarówno sprzętowego jak i przeszkolonego personelu. Osocze bogatopłytkowe (PRP) ma wiele zastosowań, w tym m.in. w medycynie estetycznej, jednak najlepiej udokumentowane zastosowania dotyczą szczególnie leczenia schorzeń narządu ruchu.

PRP – (Platelet Rich Plasma) jest to koncentrat autologicznych (własnych) płytek z krwi Pacjenta, z niewielką ilością osocza. Jest ono bogate w czynniki wzrostu pobudzające do naturalnej regeneracji uszkodzonych tkanek.  Z pobranej własnej krwi Pacjenta, w procesie aktywacji płytek uwalniane m.in. czynniki wzrostu, które przyspieszają regenerację tkanek miękkich oraz zrost kostny.Z tego właśnie powodu PRP jest często i skutecznie wykorzystywane w schorzeniach układu ruchu – medycynie sportowej, ortopedii i rehabilitacji i w zakresie tych specjalności proponujemy zabiegi wykonywane u nas przez specjalistów tych dziedzin.

Kilka słów szerzej o PRP, krwi i płytkach (trombocytach)

O wartości krwi nie ma co wspominać, jest to bezcenny składnik naszego ciała. Krew jest mieszaniną wielu kluczowych dla naszego życia składników i komórek i jej stan jakościowy i ilościowy odzwierciedla stan naszego zdrowia.  Najważniejsze komórki wchodzące w skład naszej krwi to tzw. elementy morfotyczne, czyli erytrocyty (krwinki czerwone), krwinki białe oraz płytki krwi. Zawieszone są one w płynnym osoczu i razem z innymi składnikami stanowią pełną krew. Z pełnej krwi można po przeprowadzeniu procesu wirowania wydzielić poszczególne jej składniki na osobne frakcje i np. przetwarzać je dalej, jako preparaty krwiopochodne.

W przypadku medycyny regeneracyjnej stosuje się koncentrat płytek krwi z niewielką ilością osocza, który podaje się miejscowo celem stymulacji i przyspieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek, np. ścięgien, więzadeł, stawów, przyczepów mięśni, czy zrostu kości.

Dlaczego płytki krwi są tak wyjątkowe?

Płytki krwi zawierają ziarnistości, w których znajduje się wiele rodzajów czynników wzrostu. Aktywowane ziarnistości alfa uwalniają te czynniki podczas procesu agregacji i gromadzenia się w miejscu urazu lub stanu zapalnego. W skład ich wchodzą m.in. Interleukina-1, TNF (czynnik martwicy guza), TGF (rekombinowany cz. wzrostu), IGF (insulinowy cz. wzrostu) i inne. To właśnie aktywacja płytek krwi i uwolnienie czynników wzrostu są kluczowe dla procesu naprawy i odbudowy tkanek i dlatego koncentrat z płytek jest tak wyjątkowy.

Za co odpowiadają czynniki wzrostu?

Uwolnione z płytek krwi czynniki wzrostu są odpowiedzialne za uruchomienie całego łańcucha procesów, który skutkują regeneracją uszkodzonych tkanek. Ilość i złożoność tego ciągu procesów jest bardzo duża i nie sposób opisać ich w tym artykule choćby po trochu każdego.

W bardzo dużym uproszczeniu można się pokusić o analogię do przypadku skaleczenia. Co się wówczas dzieje? Rozcięta skóra i tkanki podskórne, uszkodzone włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne, z których wycieka krew. Nasze ciało musi zadziałać szybko i skutecznie, żeby uruchomić proces gojenia. W pierwszej kolejności musi zahamować upływ krwi uruchamiając proces krzepnięcia, który jest inicjowany przez składniki uwalniane z płytek krwi. W dalszej kolejności musi odbudować uszkodzenia za pomocą m.in. czynników wzrostu, również uwalnianych z płytek. Różne rodzaje czynników wzrostu odbudowują inne struktury skaleczonego miejsca. Trzeba odtworzyć uszkodzone naczynia i włókna nerwowe wewnątrz a na końcu odbudować struktury skóry, oczywiście najlepiej, jeśli bez pozostawienia blizny po skaleczeniu.

Czynniki wzrostu mają potężny wpływ na procesy naprawcze tkanek. Dzieje się tak w wyniku wielu biochemicznych i komórkowych procesów. Co ciekawe część zależności między tymi procesami nie jest jeszcze do końca znana. Wiadomo jednak, że czynniki wzrostu trwale zwiększają liczbę fibroblastów w obrębie uszkodzonej tkanki, oraz mają wpływ na różnicowanie komórek mezenchymalnych (quasi-macierzystych).

Proces naprawczy z użyciem osocza bogatopłytkowego w przebiegu schorzeń narządu ruchu jest podobny i opiera się dokładnie na zasadzie uruchomienia i przyspieszenia procesów regeneracji uszkodzonych tkanek. Warto podkreślić, że uszkodzenia stawów, ścięgien czy więzadeł a także w przypadku trudnych zrostów kostnych nie są łatwe w leczeniu gdyż samoistny proces naprawczy jest powolny, długotrwały i nie zawsze możliwy bez ingerencji chirurgicznej. Zastosowanie PRP nasila i radykalnie przyspiesza ten proces.

Kiedy warto stosować zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Najczęstsze wskazania to urazy mięśni, więzadeł i ścięgien (w tym Achillesa), choroby zwyrodnieniowe stawów, trudne w gojeniu zrosty kości, ostrogi piętowe, stany po chirurgicznych zabiegach stawów, łąkotek, wiązadeł i inne. PRP jest również często stosowane w tzw. łokciu tenisisty, uszkodzeniach stawu skokowego i kolan oraz nadgarstka. Koncentrat PRP z racji swoich właściwości może być stosowany również w leczeniu trudnogojących ran.

JAK WYGLĄDA TAKI ZABIEG ?

Pobierana jest od Pacjenta krew, którą wprowadza się do specjalnej ampułki, w której oddziela się osocze. Po odwirowaniu, pobiera się gotowy koncentrat osocza bogatopłytkowego, po czym lekarz wykonuje iniekcję PRP w odpowiednie miejsce

ciała. Przy zastosowaniu systemu Ycellbio PRP, w wielu przypadkach można oczekiwać trwałego i całkowitego ustąpienia dolegliwości. Efekty zazwyczaj można zaobserwować w ciągu 1 – 2 tygodni po zabiegu. Należy pamiętać jednak, że skuteczność i czas leczenia będzie zależeć w głównej mierze od rodzaju schorzenia oraz ogólnego stanu pacjenta.

Czy ten zabieg jest bezpieczny?

W Przychodni Lekarskiej ACM oprócz skuteczności, kluczowym kryterium jest bezpieczeństwo stosowanych procedur medycznych. Z tego względu zabiegi wykonujemy wyłącznie z użyciem certyfikowanych, sterylnych, jednorazowych zestawów do pobierania osocza, za pomocą których pobierana jest własna krew Pacjenta z której przygotowywany jest koncentrat leukocytarno-płytkowy PRP podawany pacjentowi w sterylnych warunkach podczas zabiegu. Jakość uzyskanego koncentratu osocza bogatopłytkowego ma ścisłe przełożenie na uzyskiwane efekty kliniczne, dlatego w naszej placówce nie stosujemy rozwiązań bazujących na zwykłych probówkach laboratoryjnych, które pozwalają wprawdzie uzyskać osocze, ale nie jest to osocze bogatopłytkowe. Stawiamy na jakość i zestawy do PRP dedykowane w szczególności do wymagających specjalistów.  Przychodnia Lekarska ACM z tego właśnie względu jest ośrodkiem, gdzie możemy z sukcesami wdrażać na bieżąco nowoczesne sposoby terapii dla naszych Pacjentów.

Każdy zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacją specjalistyczną lekarza ortopedy, który na podstawie stanu zdrowia Pacjenta określa sposób leczenia i konieczną ilość zabiegów. Zabieg PRP wykonywany jest przez lekarza specjalistę ortopedii.

Szczegółowe informacje dotyczące oferowanych przez ACM usług są dostępne na stronie www.akcemed.pl oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej  pod numerem: 22 559-24-26.