O możliwościach współpracy gospodarczej i handlowej z Autonomią Kurdyjską rozmawiali uczestnicy kolejnego „Śniadania z przedsiębiorcami”, które 3 października odbyło się w częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.
Tym razem lokalni przedsiębiorcy poznawali i oceniali możliwości podjęcia współpracy i inwestowania na rozwijającym się rynku kurdyjskim. Tamtejsza autonomia, choć będąca federalnym podmiotem Iraku, jest samodzielną jednostką administracyjną, posiadającą własny rząd. Dzięki możliwości samodzielnego eksportu ropy, Kurdystan rozwija się obecnie w niespotykanym dotąd tempie. Od 2006 roku PKB kraju zwiększył się trzykrotnie. – Kurdystan wciąż może kojarzyć się z konfliktami wojennymi i niepokojami, a tymczasem jest to juz teraz doskonały partner biznesowy, oferujący bezpieczeństwo i bardzo atrakcyjne warunki współpracy. Dynamiczny rozwój tamtejszego rynku stwarza naszym inwestorom możliwości, które na pewno warto przeanalizować. Dziś mamy taką możliwość – otworzył spotkanie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Gościem specjalnym spotkania był założyciel Polsko-Irackiej Izby Gospodarczej Ziyad Raoof. Przedstawiciel rządu Autonomii Kurdyjskiej w Polsce opowiedział o gospodarce Kurdystanu, jego zasobach naturalnych, turystyce, inwestycjach oraz możliwościach współpracy zagranicznej. – O wiele łatwiej można mówić o dziedzinach, w których Kurdystan nie wymaga współpracy, niż o tych, gdzie jest ona niezbędna. W tym momencie kraj rozwija się w tak szybkim tempie, że musi liczyć na pomoc z zagranicy. W Kurdystanie jest kapitał, ale brakuje nowoczesnych technologii i doświadczenia, które mają inne kraje – powiedział Ziyad Raoof. Współzałożyciel stowarzyszenia irackich demokratów w Polsce zaznaczył, że branże, które w kurdyjskiej autonomii mają najlepszą koniunkturę to budownictwo i branża spożywcza. Boom, ze względu na atrakcyjne położenie geograficzne, zaczyna przeżywać również turystyka. – Tak naprawdę niemal każda branża powinna znaleźć w Kurdystanie rynek zbytu. Mamy już doświadczenie w wymianie handlowej obu krajów i możemy potwierdzić skuteczność takiej kooperacji – podkreślił Ziyad Raoof.
Prezydent Matyjaszczyk poinformował, że inwestorzy zainteresowani współpracą z autonomią, mogliby, przy wsparciu ze strony miasta, wziąć udział w misji gospodarczej, otwierającej tamtejszy rynek (np. podczas cyklicznie organizowanych w Kurdystanie targów inwestycyjnych). Ziyad Raoof zadeklarował swoją pomoc każdemu, kto zwróci się z taką prośbą. Kontakt z Polsko-Iracką Izbą Gospodarczą umożliwi częstochowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która poprzez inicjowanie i prowadzenie szerokiego zakresu działań stymulujących, wspomaga mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w promocji gospodarczej i rozwoju gospodarczym.