W życiu każdego z nad może dojść do sytuacji, w której w wyniku pogorszenia naszego zdrowia, wymagać będziemy opieki innych osób. Często taką opiekę sprawują nasi najbliżsi. Jednakże sama bezpośrednia pomoc nie jest wystarczająca. Na szczęście każdy z nas w takiej sytuacji może liczyć na pomoc państwa, które dostarczy nam odgórnie wskazane środki finansowe.
Pierwszym rodzajem pomocy finansowej jest dodatek pielęgnacyjny. Wskazać przy tym należy, że wymieniony powyżej dodatek przysługuje osobie, która jest uprawniona do emerytury lub renty. Odnosi się to do osoby, która:
- nie ma ukończonego 75 roku życia i przede wszystkim została uznana za całkowicie niezdolną do pracy, oraz;
- została uznana za całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji, albo;
- ukończyła 75 rok życia.
Podsumowując, aby móc uzyskać prawo do dodatku należy mieć przede wszystkim ukończone 75 lat. Jednakże w przypadku, gdy dana osoba nie ma ukończonego wskazanego powyżej wieku, może uzyskać przedmiotowy dodatek, gdy została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Wskazać jednakże należy, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do emerytury lub renty i przebywa w zakładzie opiekuńczo – leczniczym bądź też w zakładzie pielęgnacyjno – opiekuńczym. Wyjątek pojawia się w sytuacji, gdy wskazana powyżej osoba przebywa poza wymienionymi placówkami przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w ciągu miesiąca.
Często zdarza się również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przyznaje prawo do dodatku pielęgnacyjnego emerytom lub rencistom w chwili uzyskania przez nich 75 roku życia. Wówczas nie ma potrzeby składania odpowiedniego wniosku.
Zgodnie z art. 75 ust 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest uprawnionej osobie w wysokości 209,59 zł w stosunku miesięcznym[1]. Ponadto kwotę dodatku wskazanego powyżej, podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji[2] emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
Na marginesie zaznaczyć należy, że dodatek pielęgnacyjny jest wolny od podatku dochodowego. Ponadto nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej.
Kolejny przykład pomocy zostanie omówiony w następnym artykule.
[1] Aktualna kwota dodatku pielęgnacyjnego ogłaszana jest przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
[2] Waloryzacja – jest to ustalenie wysokości świadczeń pieniężnych, które istnieją w danym momencie. Odnosi się m.in. do emerytur, rent oraz płac. Celem waloryzacji jest utrzymanie rzeczywistej wartości ekonomicznej na niezmiennym poziomie.