Szukaj

Stop wandalom!

Pobrudzone obraźliwymi napisami i rysunkami bloki to w Polsce codzienność. To problem nie tylko natury estetycznej, ale i materialnej. Koszty czyszczenia murów i elewacji bloków w większości muszą ponosić mieszkańcy.

Miejsca oszpecone bazgrołami niszczą pozytywny wizerunek miast, sprawiają, że stają się one mniej przyjazne mieszkańcom i turystom, odstraszają także potencjalnych inwestorów i nabywców mieszkań.

Od lat z uciążliwym zjawiskiem zmagają się zarządcy budynków i służby miejskie, często bezskutecznie – sprawcy pozostają bezkarni. W całej Polsce wielokrotnie podejmowano próby walki z wandalizmem. Ruda Śląska zaangażowała do kampanii lokalną społeczność: kibiców klubów sportowych, artystów ulicznych i młodzież. W Krakowie przeprowadzono akcję „Zabierzmy mury chuliganom. Stop graffiti”.

W Częstochowie walkę pseudografficiarzom wypowiedział Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Powód? Tylko w 2014 roku pracownicy częstochowskiej spółki zgłosili policji i straży miejskiej kilkanaście przypadków niszczenia elewacji budynków. Większość tych spraw została umorzona z powodu niewykrycia sprawców. Skutek jest taki, że spośród sześciuset budynków pozostających w zasobach ZGM TBS, prawie 1/4 z nich jest  zniszczona. Stąd pomysł kampanii społecznej, która ma zwrócić uwagę na ten ogromny problem.

Na początku edukacja w placówkach oświatowych: pismo z  prośbami o interwencję trafiło już do dyrektorów częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy chętnie odpowiedzieli na apel spółki. Problem nielegalnego graffiti wielokrotnie poruszano w trakcie lekcji wychowawczych oraz podczas szkolnych wywiadówek z rodzicami uczniów. ZGM TBS wyznaczył także nagrodę w wysokości 1000 złotych dla tych, którzy wskażą twórców nielegalnych malowideł powstałych na murach budynków komunalnych i wspólnot mieszkaniowych administrowanych przez spółkę.

Rozpoczyna się również kampania społeczna pod hasłem: „POWIEDZ STOP WANDALOM”, poprzez którą ZGM TBS chce dać przykład „dobrych praktyk” i zniechęcić pseudoartystów do niszczenia wspólnego mienia. Celem kampanii jest uświadomienie społeczności Częstochowy, że malowanie na budynkach miejskich jest nielegalne i może być zagrożone nawet karą pozbawienia wolności. Kampania ma kształtować prawidłowe nawyki, postawy i reakcje, informować o konieczności zawiadamiania służb miejskich, w tym Straży Miejskiej i Policji  w celu wykrycia i ukarania sprawców nielegalnych malowideł.

Akcja potrwa od stycznia do maja 2015 roku. W jej ramach przygotowano m.in. spoty radiowe i telewizyjne. Miesięczna kampania plakatowa zagości także w częstochowskich tramwajach MPK.

ZGM TBS uzgodnił wstępnie z Wydziałem Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta przeprowadzenie w ramach Festiwalu Hip Hop w lipcu 2015 roku wspólnej akcji malowania legalnego graffiti. Szczegóły tego projektu zostaną ustalone w najbliższej przyszłości.