Od blisko 30 lat w Kościelcu w gminie Rędziny działa Zespół Śpiewaczy Kościelanki. Formalnie zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach, to właśnie rędziński GOK w dużej mierze finansuje paniom udział w znanych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, z których Kościelanki często wracają z najwyższymi nagrodami.
Grupa z Kościelca ma w swoim repertuarze ponad sto pieśni. Są to zarówno tradycyjne piosenki ludowe, jak i pieśni religijne czy obrzędowe, a także znacznie lżejsze utwory biesiadne. Piosenki panie wyszykują z różnych, także starych śpiewników, spisują je także od starszych mieszkańców gminy.
– Staramy się także wykorzystywać wszelkie okazje, takie jak przeglądy czy festiwale, aby rozszerzyć repertuar – opowiada szefowa śpiewających gospodyń Henryka Krzynowek.
Obecny skład zespołu: Henryka Krzynowek, Celina Kapica, Urszula Marucha, Zdzisława Kowalczyk, Krystyna Banaś, Pelagia Małolepszy, Zdzisława Błachowicz, Barbara Serwiak i Kazimiera Gębala. Instruktorem muzycznym grupy jest aktualnie Agnieszka Krzynowek.
Panie regularnie ćwiczą, spotykając się na próbach co najmniej raz w tygodniu. Rezultaty są więc z każdym rokiem coraz lepsze.
Muzyka i śpiewa to główna, ale nie jedyna pasja pań. Kościelanki znane są w okolicy także ze wspaniałych wypieków i ludowych wyrobów. Słyną również jako wyśmienite kucharki. Każdego roku w przygotowywanym przez nie w remizie w Kościelcu z okazji Dnia Kobiet ich potrawy i wypieki ma okazję kosztować ponad 150 bawiących się kobiet.
Gospodynie z Kościelca co roku reprezentują gminę Rędziny na dożynkach powiatowych. Zawsze przygotowują na te uroczystości wspaniały wieniec dożynkowy, który wiele już razy zdobywał w konkursach najwyższą lokatę, a także pieką tradycyjny wiejski chleb.
W gminie Rędziny nie działa ani jedno Koło Gospodyń Wiejskich, więc siłą rzeczy to właśnie na paniach z zespołu spada ciężar kultywowania ludowych tradycji. Gdyby nie one, mieszkańcy gminy nie mieliby właściwie możliwości kontaktu z folklorem i tak obecną kiedyś w ich regionie kulturą ludową. Panie co roku przygotowują więc w swojej wsi uroczystości dożynkowe. Ubrane w tradycyjne stroje, z wieńcem dożynkowym i chlebem upieczonym z nowej mąki idą do miejscowego kościoła, aby ze śpiewam podziękować za plony. Te dożynki na stałe już weszły do kalendarza gminnych uroczystości.