Straż Miejska w Częstochowie w listopadzie podjęła łącznie 2762 interwencje. Część działań została podjęta w związku ze zgłoszeniami od mieszkańców. Do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęły w listopadzie 1274 zgłoszenia. W ramach bieżącej współpracy z Komendą Miejską Policji przekazano 24 sprawy, w tym ujęto 32 osoby, z czego 9 pod zarzutem popełnienia przestępstwa. Dzięki miejskiemu monitoringowi podjęto 156 interwencji.
Mieszkańcy Częstochowy w listopadzie wzywali Straż Miejską m.in.: do 579 przypadków zakłócania porządku publicznego, a także 125 razy do osób bezdomnych, 176 razy do interwencji związanych z porządkiem i bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 167 razy do interwencji związanych z porządkiem i czystością na terenie miasta, 52 razy do zdarzeń o charakterze kryminalnym, 10 razy do wykroczeń związanych z handlem, 80 razy do spraw związanych z ochroną i opieką nad zwierzętami i innych.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w listopadzie zastosowali 1809 pouczeń, ostrzeżeń lub innych środków oddziaływania wychowawczego. Wystawili 516 mandatów oraz wszczęli 52 postępowania o podejrzenie popełnienia wykroczenia.
W ramach bieżącej działalności strażnicy miejscy doprowadzili 249 osób do Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi lub do miejsca zamieszkania. 54 osoby przekazano pogotowiu ratunkowemu.
Pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. obsługi monitoringu wizyjnego miasta Częstochowy zainicjowali ogółem 156 działań służb ochrony porządku publicznego oraz bezpieczeństwa. Zapis zdarzeń wykorzystano 20 razy jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa. W 156 zdarzeniach 129 razy interweniowali strażnicy miejscy. Pozostałe zdarzenia przekazano: Policji, Pogotowiu Ratunkowemu, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Kolei.
Najwięcej bo aż 69 przypadków dotyczyło ujawnienia osób leżących w miejscach publicznych, 25 zakłócania porządku publicznego, 7 zdarzeń związanych z ruchem drogowym (wypadki lub kolizje), 12 zdarzeń podejrzenia kradzieży lub niszczenia mienia, 11 zdarzeń związanych z przemocą fizyczną (bójki lub pobicia), 7 zdarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych i inne.
W ramach bieżącej współpracy z Urzędem Celnym, w listopadzie przekazano 4 sprawy, w tym ujęto 4 osoby pod zarzutem popełnienia czynów karalnych.
Straż Miejska apeluje do mieszkańców o zgłaszanie popełnianych wykroczeń do dyżurnego Straży Miejskiej (tel. 986).