Szukaj

Strefy do połowy marca

Do połowy marca Rząd RP ma podjąć decyzje o włączeniu nowych terenów w Częstochowie do specjalnych stref ekonomicznych. Taką informację przekazał wicepremier Janusz Piechociński, który zatrzymał się w naszym mieście we wtorek – w drodze na Śląsk i spotkał z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.

– To już finisz prac nad wnioskami o rozszerzenie stref o tereny w Częstochowie – powiedział Janusz Piechociński. – Sprawa strefy mieleckiej wejdzie pod obrady Rządu na początku marca a katowickiej – do 15 marca.

Przypomnijmy, że planowane rozszerzenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie dotyczy terenów „Kusięcka” i „Skorki” (w sumie ponad 36 ha), natomiast w granicach Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec mają znaleźć się pohutniczne grunty liczące blisko 39 ha należące do Agencji Rozwoju Przemysłu w rejonie ul. Korfantego i Koksowej.

Wicepremier zapowiedział też, że Częstochowa – jako jeden z trzech ośrodków – otrzyma zgodę na lokowanie się sektora BPO, związanego ze świadczeniem usług i procesów biznesowych przez firmy zewnętrzne, na terenach specjalnych stref ekonomicznych w naszym mieście. Przy okazji warto nadmienić, że Częstochowa zamierza właśnie przystąpić do opracowania specjalnej „mapy drogowej” w celu zbudowania oferty dedykowanej inwestorom z sektora usług biznesowych. Spotkanie w tej sprawie organizuje Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie.

Krzysztof Matyjaszczyk, który od dłuższego czasu lobbował w Rządzie RP na rzecz jak najszybszej decyzji w sprawie stref w Częstochowie, poprosił w czasie rozmowy z wicepremierem m.in. o wsparcie starań Agencji Rozwoju Regionalnego o włączenie do Enterprise Europe Network (europejskiej sieci wsparcia i usług doradczych dla firm).
Sieć, powołana w ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji w 2008 r., oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom kompleksowe usługi, które mają im pomóc w pełni rozwinąć ich potencjał i zdolności innowacyjne. Enterprise Europe Network jest także pośrednikiem umożliwiającym instytucjom Unii Europejskiej pełniejszą orientację w potrzebach małych i średnich przedsiębiorstw. Finansowanie działalności ośrodków sieci pochodzi ze środków unijnych oraz środków budżetu państwa. Obecnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji i w Ameryce działa blisko 600 ośrodków sieci Enterprise Europe Network.BPO – Business Process Outsourcing (outsourcing procesów biznesowych) – zlecanie wybranych procesów biznesowych do wykonywania przez zewnętrzne przedsiębiorstwa zajmujące się outsourcingiem, które ponoszą odpowiedzialność za ich jakość i efektywność. Zadania zlecone na zewnątrz pozostają w ścisłym powiązaniu z czynnościami wykonywanymi wewnątrz firmy. Mogą to być np. usługi kadrowo-płacowe, finansowo-księgowe, marketing, PR czy kontroling.