Starając się wesprzeć nasze zdrowie sięgamy do źródeł natury, czasami nawet z dalekich krańców świata, tymczasem w naszym kraju rośnie super roślina Rokitnik.
Rokitnik widoczny jest szczególnie jesienią, gdy jego jaskrawo pomarańczowe kulki ozdabiają krzewy. To wyjątkowa roślina, która ma do zaoferowania człowiekowi chyba największą ilość wartościowych składników, jaką można uzyskać z roślin, rosnących w naszej strefie klimatycznej.
Rokitnik to polski superfood. Wszyscy dzisiaj, gdy używają tego określenia, mają na myśli produkty z dalekich krajów, takie jak jagody Goji, Acai czy grzyby shitake a to, co najcenniejsze jest najbliżej i zdecydowanie w o wiele niższej cenie.
Rokitnik rośnie co prawda również w innych częściach świata, między innymi w Azji, gdzie znany jest od tysięcy lat, zaś Chiny są jego największym producentem, ale u nas, praktycznie jak chwast, zarasta od wieków nadmorskie wydmy. Krzewy Rokitnika najbardziej pospolite są nad polskim morzem. Warunki nadmorskie są najwyraźniej wyjątkowo sprzyjające rozrastaniu się tej rośliny, jednak również udają się jej nasadzenia w ogrodach przydomowych, w innych klimatycznie miejscach.
Jaki ma skład super roślina Rokitnik?
Podstawowym składnikiem Rokitnika jest doskonale przyswajalna witamina C, która w składzie tej rośliny występuje w ogromnej ilości, bo nawet 500 do 3500 mg na 100g. Jednak, o czym warto pamiętać, Rokitnik w czasie obróbki termicznej traci około 40 do 50% witaminy C.
Ponadto w Rokitniku znajdziemy duże ilości witaminy A, E, K, foliany, karetonoidy, fitosterole, kwasy organiczne i mnóstwo innych cennych składników. Rokitnik to 14 witamin, 4 prowitaminy, 18 aminokwasów, 24 mikro i makroelementy, 22 kwasy tłuszczowe, 36 typów flawonoidów, 42 rodzaje lipidów, fenole, alkaloid serotoniny, będącej hormonem szczęścia i wiele innych cennych antyoksydantów.
O Rokitniku nie wypada mówić, że to źródło cennych składników, ponieważ jak widać jest de facto kopalnia najbardziej wartościowych dla człowieka czynników.
Ponieważ obróbka cieplna pozbawia owoce tej rośliny wielu cennych właściwości, najlepiej spożywać je w postaci prawie nieprzetworzonej. Doskonałe będą wszelkiego rodzaju musy, niepasteryzowane ekstrakty i oleje wyciskane na zimno. Produkty te powinno się przechowywać w lodówce, by ich wartości odżywcze nie uległy zniszczeniu pod wpływem ciepła.
Mus z Rokitnika, dzięki zawartości wyjątkowych składników, działa wzmacniająco na system immunologiczny w terapii antybiotykowej i chemioterapiach. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego likwidując zgagę, redukując refluks, wzdęcia oraz regulując pH w żołądku. Preparat działa również regenerująco na wzrok, poprawiając ostrość widzenia.
Produkt wykazuje działanie dotleniające mózg, więc zalecany jest osobom chorym na demencję i Alzheimer’a. Duża zawartość silnego antyoksydantu, jakim jest witamina C, sprawia, że mus z Rokitnika zwalcza wszelkie stany zapalne w organizmie, wpływa również na poprawę stanu skóry i włosów.
Cenną właściwością preparatu jest wspieranie redukcji złego cholesterolu we krwi oraz zapobieganie powstawaniu zakrzepów, dzięki możliwości rozrzedzania krwi. Mus z Rokitnika przyspiesza również regenerację wątroby.
Silne przeciwutleniacze oraz liczne aminokwasy sprawiają, że mus z Rokitnika podnosi odporność organizmu, redukuje stres i jego skutki a także opóźnia proces starzenia się.
Jak widać to niezwykle wartościowa roślina, która niszczona jest w naszym kraju, ponieważ po prostu za dużo jej rośnie, co jest sytuacją paradoksalną, biorąc pod uwagę ile dobrego dla naszego zdrowia może zrobić jej spożywanie.