Super-foods, czyli bardzo wartościowe produkty spożywcze o licznych właściwościach powinny gościć na stołach każdego. W sklepach pojawiają się coraz nowsze warzywa i owoce, o których często nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Tymczasem również znane, ale nieco zapomniane pod względem wartości odżywczych warzywa możemy kupić na każdym targu lub hodować w ogródkach. Jednym z takich wyjątkowo prostych, a zarazem super warzyw jest kapusta!
Właściwości kapusty
Bardzo istotną zaletą kapusty jest jej niska kaloryczność, przy jednocześnie wysokiej zawartości składników odżywczych, witamin oraz mikro i makroelementów. Dania z kapusty są więc dietetyczne, ale tylko jeśli kapustę przyrządzamy zdrowo, czyli gotując w wodzie i na parze lub wykorzystując piekarnik. Co ważne, kapusta jest bardzo sycąca i pożywna, co w połączeniu z niską ilością kalorii daje idealne warzywo dla osób na diecie odchudzającej i nie tylko.
Do najważniejszych zalet kapusty zaliczamy:
- Zawartość witaminy C – kapusta, zwłaszcza młoda zawiera bardzo dużo witaminy C, dzięki czemu korzystnie wpływa na układ odpornościowy, co jest ważne nie tylko w okresie jesienno-zimowym.
- Zawartość witaminy K – dzięki tej witaminie kapusta zapobiega niedoborom, a tym samym zmniejsza ryzyko wielu chorób krwi oraz układu nerwowego.
- Zawartość potasu – kapusta dzięki zawartości potasu ma korzystny wpływ na organizm jako profilaktyka przeciw chorobom układu sercowo-naczyniowego.
- Działanie przeciwzapalne – zawarta w kapuście glutamina działa przeciwzapalnie, dlatego okłady z kapusty są doskonałe w przypadku bólu stawów i mięśni o podłożu zapalnym.
Czy tylko świeża kapusta ma zdrowotne właściwości?
Świeże liście kapusty zawierają najwięcej wartościowych związków, jednak na uwagę zasługuje także kapusta kiszona. W trakcie procesu kiszenia powstaje kwas mlekowy, który jest naturalnym i bardzo korzystnym probiotykiem. Kapusta kiszona wzmacnia florę bakteryjną, co zapobiega wielu dolegliwościom żołądkowo-jelitowym oraz zwiększa naturalne bariery ochronne organizmu.