Święto Konstytucji 3 maja jest jednym z najważniejszych polskich państwowych świąt, ponieważ dokument ten był jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Ponad to Konstytucja 3 maja była drugą konstytucją uchwaloną na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku.
Konstytucja 3 maja miała uzdrowić państwo polskie, wyeliminować wpływy obcych mocarstw. Uchwalona w pierwszych dniach maja, by wykluczyć sprzeciw opozycji, która była nieobecna, spędzając czas na urlopach wielkanocnych, ustawa została przyjęta bez wcześniejszego ogłoszenia projektu.
Obrady poprzedzające ten fakt trwały siedem godzin i mimo protestów opozycji sejm zaakceptował ustawę a król ją podpisał.
Autorem tego legislacyjnego dzieła był sam król Stanisław August, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.
Dzięki Konstytucji 3 maja z 1791 roku dokonała się zasadnicza zmiana w przestarzałym ustroju politycznym Rzeczypospolitej. Ustawa wprowadzała wolność wyznania, przy czym katolicyzm pozostawał panującą religią. Polska stała się monarchią parlamentarną. Zlikwidowana została odrębność urzędów Polski i Litwy oraz zniesione Liberum Veto, wolne elekcje i konfederacje.
Sejm miał składać się z dwóch izb a jego kadencja miała trwać dwa lata. Jego decyzje były wiążące dla sejmików wojewódzkich. Głową rządu i państwa był król, jednak jego decyzje wymagały podpisów ministrów, odpowiedzialnych przed sejmem.
Rząd miał odpowiadać za sytuację chłopstwa. Szlachta otrzymywała gwarantowane, wszystkie swobody, wolność, prerogatywy i pierwszeństwo w życiu prywatnym i publicznym. Miała również zapewnioną nietykalność osobistą i własnościową. Szlachcie podporządkowane było chłopstwo.
Konstytucja 3 maja utrzymała ustrój stanowy w obrębie polskiego państwa feudalnego.
Święto Konstytucji 3 maja zostało ustanowione w roku 1990
W czasie zaborów rocznicowe obchody uchwalenia ustawy niestety nie mogły być należycie honorowane. W 1891 roku Jan Matejko wystawił swoje wspaniałe dzieło- obraz „ Konstytucja 3 maja” we Lwowie. Docelowym przeznaczeniem obrazu było zdobienie ściany w Sali Sejmowej Zamku Królewskiego w przyszłej, niepodległej Rzeczypospolitej.
Obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 maja po II wojnie światowej były niemożliwe, ponieważ priorytet został przyznany Świętu Pracy 1 maja. W 1946 roku zgromadzeni uczestnicy uroczystości zostali rozpędzeni przez milicję. Podobnie było rok później.
Przywrócenie obchodów Święta 3 maja nastąpiło dopiero 6 kwietnia 1990 roku.
Święto Konstytucji 3 maja odwołuje się do działań patriotycznych, których celem była reforma państwa chylącego się ku upadkowi. Była to pierwsza konstytucja polska, regulująca system prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
3 maja jest wolnym dniem od pracy i obchodzimy go w całej Polsce.
W tym roku obchodzimy 226 rocznicę podpisania historycznej ustawy.