Ponad 250 Poznaniaków w wieku 65+ korzysta z usług, jakie oferuje system teleopieki działający na obszarze Wielkopolski. Osoby starsze i schorowane otrzymują do swojego mieszkania tzw. stację bazową, telefon oraz opaskę, dzięki którym mają stały kontakt z centrum teleopieki. Roczny koszt obsługi tego innowacyjnego systemu, działającego na tym terenie wynosi 4 mln złotych, lwia część sumy pochodzi z unijnych dofinansowań.
Sposób działania systemu jest prosty. Na specjalnej opasce znajdują się dwa przyciski, w tym jeden czerwony, po którego naciśnięciu senior może nawiązać bezpośredni kontakt z opiekunem. Jeżeli osoba starsza włączy przycisk, ale nie jest w stanie rozmawiać, system automatycznie wysyła sygnały do sąsiadów i rodziny, aby sprawdzili, co się dzieje. W sytuacjach alarmowych, kiedy bliskie osoby nie mogą podjąć działań interwencyjnych, wzywana jest karetka. Drugi, zielony przycisk służy do kontaktu z teleopiekunem w sytuacjach codziennych, np. kiedy senior czuje się samotny, ma stany przeddepresyjne lub poszukuje informacji na jakiś temat.
Osoby starsze oraz ich opiekunowie powinni poznać system teleopieki działający na obszarze Wielkopolski
Nad bezpieczeństwem podopiecznych czuwają teleasystenci, którzy dyżurują przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. W pomoc zaangażowani są także wolontariusze. Z programu teleopieki korzysta obecnie ok. 250 osób – docelowo ma być ich ponad dwa razy więcej.
System teleopieki okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki czujności asystentów udało się uratować wielu poznańskich seniorów i w porę zawiadomić pogotowie.
Udział seniorów w systemie teleopieki jest w pełni darmowy. Senior, który chciałby uczestniczyć w tym innowacyjnym przedsięwzięciu, powinien zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Po zgłoszeniu następuje procedura rekrutacyjna, która polega na przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz ustalenia indywidualnego programu wsparcia dla podopiecznego. Każdy senior odbywa szkolenie w zakresie posługiwania się narzędziami dostarczonymi przez system teleopieki. Mamy nadzieję, że inicjatywa zyska rozgłos i wszyscy seniorzy potrzebujący pomocy uzyskają należne wsparcie.