Wojewoda Śląski Piotr Litwa zapoznał się ze stanem zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Częstochowie i okolicach. O potrzebie m.in. jego modernizacji będzie rozmawiał z przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Wizyta, oprócz potrzeby określenia działań przeciwpowodziowych na terenie województwa, wynika z nowelizacji ustawy Prawo wodne. Od kilku miesięcy urzędy wojewódzkie z całej Polski prowadzą rozmowy z Ministerstwem Środowiska, mające na celu ocenę stanu, oszacowanie najpilniejszych potrzeb oraz wypracowanie konkretnych działań związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym.
– Ta wizyta jest ściśle związana z szeroko rozumianą profilaktyką przeciwpowodziową. Chcemy być jak najlepiej przygotowani do potencjalnych sytuacji pogodowych, które, choć niezależne od nas, mogą grozić np. podtopieniami. Inwentaryzacja potrzeb oraz narady w gronie fachowców pozwolą tak ustalić priorytety, by w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsca najbardziej zagrożone – mówił Piotr Litwa.
Wojewoda ocenił stan infrastruktury przeciwpowodziowej w miejscach najczęściej pojawiających się problemów wzdłuż Warty i Stradomki. Towarzyszyli mu: poseł Halina Rozpondek, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, dyrektor Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach Joanna Ślusarczyk, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego ŚUW Grzegorz Kamienowski, kierownik częstochowskiego oddziału Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach Tadeusz Stelmach oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych UM w Częstochowie Stanisław Słyż.
Po kontroli: jazu rozrządowego na Warcie (przy ulicy Bugajskiej), kanału ulgi Kucelinka (ul. Podwójna), koryta Warty przy ul. ks. Wróblewskiego oraz terenów zalewowych w dzielnicy Wyczerpy – Aniołów, ustalono, że najpilniejsze potrzeby to m.in. kontynuowanie dokumentacji projektowych związanych z zabezpieczeniem Warty na odcinku od zbiornika w Poraju do granic miasta, II etap projektu modernizacji wałów Kucelinki na terenie miasta, zagęszczenie i podwyższenie wałów na niektórych odcinkach Kucelinki (zadania realizowane przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach), a także budowa lewobrzeżnego wału Warty na odcinku od ujścia Stradomki do hal targowych Warta oraz zabezpieczenie mieszkańców terenów zalewowych na Wyczerpach (tzw. grajdołek) poprzez budowę wału przeciwpowodziowego.
– Jeszcze w tym roku rozpiszemy przetarg na projekt budowy 700-metrowego lewobrzeżnego wału wraz z bulwarem w rejonie ulicy Krakowskiej. Liczymy tu na wsparcie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zabezpieczyliśmy również środki na projekt budowy wału na Wyczerpach. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by mieszkańcy najbardziej zagrożonych rejonów nie musieli po raz drugi doświadczać skutków powodzi, jaka miała miejsce w 2010 roku – podsumował Krzysztof Matyjaszczyk.