Szukaj

Teatr zmieni wygląd

Architekci Pas Projekt Archi Studio z Nadarzyna przedstawili po raz pierwszy koncepcję architektonicznej przebudowy i remontu budynku Teatru im. Adama Mickiewicza.

Budynek zachowa swój zabytkowy charakter, będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych, bardziej funkcjonalny, przystosowany do aktualnych przepisów ochrony przeciwpożarowej.

– Inwestycje miejskie, zwłaszcza w obiekty powszechnego użytku zawsze powinny odpowiadać naszym potrzebom i możliwościom – mówił zastępca prezydenta Jarosław Marszałek. – By nie ścigać się z czasem, chcemy wcześniej przygotować projekt, który będziemy chcieli zgłosić do dofinansowania w Urzędzie Marszałkowskim w kolejnym okresie Programowania. Teraz jest czas na to, by o tej koncepcji dyskutować. To właśnie na tym etapie powinni się wypowiadać fachowcy i przyszli użytkownicy. Każdy może wnieść swoje uwagi.

Nadrzędnym celem przebudowy i remontu budynku teatru jest stworzenie obiektu kultury dostosowanego do potrzeb i oczekiwań zarówno twórców kultury jak i odbiorców. Trzeba poprawić warunki funkcjonowania obiektu, dostosowując go m.in. do aktualnych przepisów prawa budowlanego, obowiązujących standardów bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu jego charakteru zabytkowego.

– Musieliśmy się zmierzyć z wieloma problemami projektowymi – mówił architekt Marcin Brzeziński. – Budynek jest nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych, nie spełnia wymogów ochrony przeciwpożarowej, nie ma wystarczającego zaplecza sanitarnego dla widzów, szatnia jest zbyt mała i zlokalizowana zbyt blisko sceny, pracownicy Teatru borykają się z niefunkcjonalnymi rozwiązaniami sceny dużej i kameralnej, niektóre miejsca na widowni mają niewystarczającą widoczność, co zgłaszali nam sami użytkownicy.

Zgodnie z koncepcją PAS PROJEKT ARCHI STUDIO budynek wyposażony byłby w windy (także towarową z dostępem do części magazynowych), szatnia znajdowałaby się na poziomie -1, pozostawiając miejsce przy sali kameralnej na typowe foyer, w budynku znalazłaby się też dwupoziomowa kawiarnia z niezależnym wejściem od ul. Kilińskiego. W zależności od wariantów duża scena mogłaby pomieścić 465 lub 445 widzów; zmieniłoby się też całkowicie oświetlenie – dotychczasowy system zastąpiłaby nowoczesna technologia LED; pojawiłyby się też nowoczesne rozwiązania elektroakustyczne.

Zakres przebudowy dotyczyć ma m.in. remontu sceny dużej, kameralnej i histrionu, instalacji urządzeń dźwigowych (m.in. windy dla niepełnosprawnych i towarowej), remontu wszystkich pomieszczeń wewnętrznych (pracownie i warsztaty techniczne, widownie, sale prób, garderoby, klatki schodowe, pomieszczenia administracyjne, pokoje gościnne, piwnice itp).

Budynek wyposażony zostanie w system oświetlenia scenicznego, system nagłośnienia, doposażone zostanie studio nagrań i system inspicjenta, sceny duża i kameralna zyskają nowe fotele i pomosty ruchome oraz sprzęt komputerowy. Zmieni się też budynek zaplecza technicznego.

Obiekt zostanie dostosowany do wymagań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.

Podczas dzisiejszej prezentacji, która odbyła się na scenie kameralnej Teatru im. Adama Mickiewicza, każdy mógł zabrać głos w dyskusji, przekazać swoje uwagi, spostrzeżenia i opinie, które będą wskazówką przy zatwierdzaniu ostatecznego kształtu projektu przebudowy i remontu budynku.

– Ważne jest żebyśmy mieli gotowy, racjonalnie przemyślany projekt, by złożyć go do Urzędu Marszałkowskiego – mówił Grzegorz Sikorski, kierownik Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Częstochowy. – Sama inwestycja nie rozpocznie się zapewne wcześniej niż w 2016 roku.