Jelita człowieka to niezwykły organ, który wbrew powszechnemu przekonaniu nie służy tylko do trawienia i usuwania resztek pokarmowych. Jelita wysyłają sygnały do mózgu, wspomagają odporność, a ich stan może wpływać na zdrowie psychiczne. Przekonaj się, dlaczego jelita bywają nazywane ,,drugim mózgiem”!
Komunikacja jelit z mózgiem
Ludzki mózg odbiera informacje za pomocą impulsów nerwowych z każdej części ciała. Jelita pod tym względem okazują się wyjątkowe, ponieważ aż 90% informacji przekazywanych pomiędzy mózgiem, a jelitami pochodzi właśnie z naszego brzucha. Tylko 10% impulsów kieruje mózg, co oznacza, że nasze jelita ,,chętniej przekazują” bodźce, niżeli otrzymują ,,instrukcje postępowania”.
W wyniku wielu badań stwierdzono, że jelita składają się z ponad 100 milionów komórek, których być może jest więcej. Oczywiście jelitom daleko do mózgu zbudowanego z 86 miliardów neuronów, niemniej jednak już taka ilość komórek imponuje i sprawia, że jelita posiadają więcej funkcji, niż mogłoby się wydawać. Dla porównania zwróćmy uwagę, że nawet rdzeń kręgowy i obwodowy układ nerwowy posiadają mniej komórek niż jelita!
Stan psychiczny i emocje, a jelita
Złe samopoczucie, lęki, brak motywacji i stany depresyjne często wynikają z obniżonego poziomu neuroprzekaźników, głównie serotoniny i dopaminy. Związki te, jak powszechnie wiadomo, wytwarzane są przez nasz mózg. Jak się jednak okazuje, także jelita są zdolne do ich magazynowania!
Co więcej, niektóre badania sugerują, że serotonina (hormon szczęście) niemal w 90% powstaje właśnie dzięki jelitom, a także bakteriom w nich bytujących. Z kolei rola jelit w przypadku dopaminy opiewa na poziomie ok 50%. Oznacza to, że zdrowe jelita to jednocześnie dobry nastrój, zadowalający popęd seksualny, zdrowy sen, odpowiednia temperatura ciała, chęci do działania, a także prawidłowe ciśnienie krwi.
Jelitowy układ enteryczny
Jelita śmiało można określić wsparciem dla mózgu, a niektórzy nazywają je wręcz ,,drugim mózgiem”. Wszystko dlatego, że jelita częściowo samodzielnie, za pomocą jelitowego układu nerwowego, kierują funkcjami takimi jak trawienie, wchłanianie i wydalanie. Co ważne, niektóre funkcje jelit odbywają się niezależnie od obwodowego układu nerwowego.
Wydzielanie soków trawiennych oraz regulacja perystaltyki jelit możliwa jest dzięki splotom neuronów – Auerbacha i Meissnera. Pierwszy odpowiada przede wszystkim za skurcze błony mięśniowej przewodu pokarmowego, drugi także wpływa na niektóre ruchy jelit.
Ten ,,inteligenty” narząd powinien więc być doceniany każdego dnia. Aby cieszyć się zdrowiem i witalnością warto dbać przede wszystkim o zdrowie jelit!