Teleangiektazje, czyli tzw. pękające naczynka pojawiają się najczęściej na nogach oraz na twarzy. Pojedyncze pęknięcia zwykle nie są groźne i stanowią jedynie defekt estetyczny, jednak równie często są objawem współistniejącej choroby.
Jak powstają ,,pajączki” naczyniowe?
Drobne pęknięcia naczyniowe są dolegliwością głównie kobiet starszych, ponieważ na ich występowanie duży wpływ mają żeńskie hormony – estrogeny. Gdy poszerzeniu ulegną naczynia zlokalizowane tuż pod skórą, dochodzi do krwistych, niewielkich zmian. Z kolei uszkodzenia drobnych żył przybierają odcień sinofioletowy.
Choroby skóry wywołujące teleangiektazje
Do powstawania zmian naczyniowych może przyczyniać się nieodpowiednia pielęgnacja skóry, zwłaszcza u osób z cerą naczyniową, które są genetycznie narażone na tego typu zmiany lub u osób starszych, u których do osłabienia naczyń krwionośnych dochodzi w wyniku naturalnych procesów starzenia oraz utraty gęstości skóry. Zdarza się, że do pojedynczych pęknięć dochodzi w wyniku podrażnienia lub urazu.
Jeśli pęknięcia zlokalizowane są na nogach, prawdopodobnie jest to jeden z pierwszych objawów żylaków. Drobne naczynia podskórne łączą się z większymi żyłami, a ich pęknięcia świadczą o zbliżających się żylakach.
Wśród czynników zwiększających ryzyko powstawania ,,pajączków” zalicza się przede wszystkim działanie czynników zewnętrznych, jak promienie słoneczne. Pod ich wpływem powstają tzw. linijne teleangiektazje. Mogą one powstawać także jako powikłanie po trądziku różowatym, przy nadciśnieniu bądź nabłoniaku podstawnokomórkowym.
Ogólnoustrojowe choroby, przy których występują pękające naczynka
Choroba Rendu-Oslera-Webera – jest to choroba wrodzona, która nasila się wraz z wiekiem, jej objawem są m.in. pękające naczynia oraz krwotoki o różnej lokalizacji.
Marskość wątroby – uszkodzenia tego narządu skutkują zmianami ogólnoustrojowymi, w wyniku czego często dochodzi do zmian skórnych takich jak teleangiektazje, naczyniaki, rumień, zmiany barwy skóry.
Twardzina układowa – choroba atakuje tkankę łączną, przez co skóra i narządy wewnętrzne ulegają włóknieniu. Jednym z objawów tej ciężkiej choroby mogą być teleangiektazje.
Naczyniakowatość twarzowo-mózgowa (Zespół Sturge’a-Webera) – jest to wada wrodzona, która daje objawy m.in. w postaci płaskich naczyniaków.