“Jak na ironię, Wirtualna Rzeczywistość – która jest sprzedawana jako iluzja – jest rzeczywista tym, czym jest”
“(…) technologia VR odniosła już duży sukces i została przyjęta. Moje ulubione zastosowania to medycyna (…)”
Jaron Lanier pionier komercyjnych produktów VR
Terapia niefarmakologiczna
Terapia VR TierOne została oparta o elementy psychoterapii ericksonowskiej, co oznacza orientację na zasoby i siłę tkwiącą w pacjencie. Dla uzyskania celu zdrowotnego zasoby te są wzbudzane i kierunkowane. Jest to możliwe dzięki metaforycznej opowieści terapeutycznej, symbolice wirtualnego otoczenia, muzyce i innym bodźcom akustycznym oraz odpowiednio dobranym zadaniom, które pacjent wykonuje według poleceń wirtualnego terapeuty.
Terapia wirtualna
Nowe technologie w wielu obszarach życia są pomocne i ułatwiają funkcjonowanie człowiekowi. Zastosowanie Wirtualnej Rzeczywistości w medycynie ułatwia przeprowadzenie procesu terapeutycznego. VR zapewnia przyjazną przestrzeń, niezależnie od faktycznie panujących warunków.
Terapia bezpieczna
Zaoferowana wirtualna przestrzeń daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności użytkownikowi. Wszelkie ewentualne niedogodności związane z stosowaniem VR zostały wyeliminowane. W trakcie terapii pacjent nie jest pozostawiony sam sobie. W wirtualnej przestrzeni jest pod opieką wirtualnego terapeuty, a w realnym świecie pod opieką obsługującego urządzenie.
Terapia wygodna
Terapia nie wymaga zapewniania odpowiednich warunków, ani wysoko wykwalifikowanego personelu do jej przeprowadzenia. Terapia może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie. Wygodna w pracy z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. Przystosowana do osób poruszających się na wózkach.
Terapia korzystna
Zapewnia pomoc psychologiczną pacjentom i wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebują. Korzystnie wpływa na dobrostan psychiczny uczestnika terapii. Wszystkie jej elementy indukują stan wzmożonej uwagi na chwili obecnej, w której pacjent wzmacniany jest do działania na rzecz swojego zdrowia i lepszej przyszłości.
Terapia skuteczna
Skuteczność w redukcji depresji, lęku i stresu została przebadana i potwierdzona naukowo. Skutkiem jest wzrost motywacji do pracy nad swoim zdrowiem – rehabilitacji, ćwiczeń, zmian nawyków. Pacjent zyskuje lepsze samopoczucie, staje się spokojniejszy i skłonny do współpracy oraz stosowania się do zaleceń lekarskich.
Terapia przyjemna
Podczas terapii pacjent doznaje przyjemnych odczuć. Związane są one z zachodzącą zmianą częstotliwości fal mózgowych na zakres odpowiedzialny za odprężenie przy zachowanej świadomości. Pacjent pod wpływem muzyki i zadań bazujących na kolorowaniu mandali znajduje się w stanie zrelaksowanej czujności. Dzięki temu poddany terapii może być w harmonii całym sobą „tu i teraz”.
Terapia zaplanowana
Terapia zaplanowana jest na 8 sesji o długości do 20 minut każda. Sesje następują po sobie i przypisane są kolejnym dniom terapii. Długość cyklu terapeutycznego została pomyślana na dwa tygodnie. 14 dni i więcej to czas przeciętnego turnusu rehabilitacyjnego, co daje szanse pacjentowi zakończenie terapii w trakcie pobytu w placówce leczniczej.
Pacjentom cierpiącym z powodu dolegliwości somatycznych często towarzyszą dolegliwości ze strony psychiki. Terapia VR TierOne powstała z myślą o osobach, dla których problem stanowią:
- zaburzenia depresyjne, lękowe
- spadek nastroju, motywacji
- przewlekły ból, zmęczenie
- osłabiona koncentracja
- chroniczny stres
- osłabienie funkcji poznawczych
Więcej informacji: