Szukaj

Terapia wibroakustyczna

Terapia wibroakustyczna

Terapia wibroakustyczna znana jest od czasów starożytnych. Dźwięk współistnieje z człowiekiem od zarania dziejów i współtworzy cywilizację, ale również leczy.

Terapia wibroakustyczna polega na wytwarzaniu dźwiękami mikrowibracji, które poprawiają przepływ krwi i limfy w komórkach organizmu. W każdej komórce naszego ciała, pod wpływem impulsów powstaje energia mikrodrgań, które stymulują różnego typu procesy w naszym ciele. Energia ta ulega zmniejszeniu z wiekiem.

Terapia wibroakustyczna wpływa na poprawę nie tylko kondycji fizycznej organizmu, ale również psychicznej.

Znana od wieków forma leczenia, dzisiaj, dzięki nowoczesnej technologii, staje się bezbolesnym i bezinwazyjnym ratunkiem dla osób z różnymi dolegliwościami. Rosyjscy badacze potwierdzili skuteczne działanie urządzeń wibroakustycznych na choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy problemy z oddychaniem Nieustannie trwają prace badawcze, mające na celu poszerzenie obszaru działania leczenia z pomocą wibroakustyki.

Osoby starsze, mieszkające w domach opieki częściej zapadają na przewlekłą depresję niż seniorzy aktywni społecznie. Takich osób w domach opieki jest o 3 do 5 razów więcej niż poza nimi. Statystyki wykazują wysoką korelację pomiędzy depresją i zgonami, co budzi poważne obawy i oczekiwania na rozwiązanie tego problemu.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment w celu zbadania, czy terapia wibroakustyczna może zmniejszać częstotliwość występowania przewlekłej depresji u osób  starszych zamieszkujących w domach opieki.

Do wzięcia udziału w badaniu zostało wybranych 15 osób. Każda z nich wykazywała psychologiczne objawy depresji. Przez dwa kolejne tygodnie, uczestnicy brali udział w 30 minutowych sesjach terapii wibroakustycznej, od poniedziałku do piątku. Słuchali muzyki klasycznej, której towarzyszyły niskie wibracje, wytwarzane w urządzeniach podobnych do materacy. Naukowcy rejestrowali stan psychiczny każdego pacjenta przed i po leczeniu. Po zakończonym eksperymencie badacze odnotowali znaczną poprawę nastroju psychicznego badanych.

U każdej starszej osoby zauważono ewidentne zmniejszenie depresji i zwiększenie efektywności snu nocnego. Wyniki wykazały, że sesje zmniejszały ciśnienie krwi i tętno mieszkańców domu opieki. Efekty były podobne, jak u osób po bardzo długim sennym wypoczynku. Seniorzy wykazywali duże zrelaksowanie i spokój.

Szacuje się, że osiemdziesiąt procent osób z depresją ma problemy ze spokojnym i pełnym snem. Dwa typowe dla depresji zaburzenia snu to bezsenność i nadmierna senność. Podczas badań naukowcy stwierdzili, że całkowity czas snu uczestników znacznie zmniejszył się po sesji wibroakustycznej, ale wieczorna efektywność snu była prawidłowa. W konsekwencji pacjenci byli bardziej skłonni do pełnego i spokojnego snu po terapii, w godzinach wieczornych a nie w dzień.

Wyniki te sugerują, że zmniejszenie depresji zwiększa aktywność w godzinach dziennych. Badanie wykazało, że wibroakustyczne leczenie depresji u starszych osób żyjących w domach opieki wpływa na unormowanie ich funkcjonowania w ciągu doby.

Jeśli przyszłe eksperymenty będą skutkowały  podobnymi wynikami, zintegrowane działanie urządzeń wibroakustycznych z leczeniem byłoby niezwykle korzystne dla mieszkańców domów opieki i szpitali. Leczenie z pomocą urządzeń tego typu, w przeciwieństwie do farmakologicznego, pozbawione jest skutków ubocznych, ale również jest bardziej ekonomiczne, ponieważ znacznie tańsze.

Zastosowanie tej formy pomocy w domach opieki pozwoli pacjentom cierpiącym na różnego typu zaburzenia psychiczne i fizyczne na komfortowe i pozbawione szkodliwych działań zmniejszenie ich dolegliwości i wynikający z tego  powrót do lepszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej.