Dziedziczenie stanowi jedno z zagadnień, które powoduje najwięcej rodzinnych konfliktów. Po śmierci spadkodawcy rodzina bardzo często nie potrafi uzgodnić sposobu podziału majątku spadkowego i sprawy trafiają do sądu, gdzie postępowania toczą się latami. Jeżeli chcesz uniknąć takiej sytuacji, to zastanów się nad sporządzeniem testamentu, który w sposób łatwy i przejrzysty pozwoli dokonać podziału pozostawionego majątku. Testament jest to ostatnia wola spadkodawcy na wypadek śmierci. Ustawodawca przewidział możliwość sporządzenia testamentów zwykłych oraz szczególnych.
Sporządzając testament, to Ty decydujesz, które składniki majątku zostaną zapisane na rzecz określonej osoby.
Do testamentów zwykłych należą: testament spisany własnoręcznie, testament notarialny oraz testament sporządzony w obecności urzędnika państwowego.
Do testamentów szczególnych należą: testament ustny, testament podróżny oraz testament wojskowy. Testamenty tego rodzaju sporządza się jedynie w sytuacji wystąpienia szczególnych przesłanek, które pozwolą na ich zastosowanie.
Prawidłowo sporządzony testament, który jest zgodny z wymogami określonymi przez przepisy prawne, jest bardzo trudno poważyć. Oczywiście, niezadowoleni ze sposobu rozporządzenia majątku członkowie rodziny mogą próbować wykazywać, iż jest on nieważny. W takiej sytuacji muszą wystąpić do sądu i wykazać, która z przesłanek ustawowych nie została spełniona. Najczęściej spadkobiercy będą udowadniali, że spadkodawca w momencie sporządzania testamentu był w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli (np. ze względu na chorobę), był pod wpływem błędu (np. gdyby spadkodawca miał dokładne informacje na dany temat, to nie sporządziłby testamentu o takiej treści) oraz pod wpływem groźby.
To spadkodawca wybiera i określą, którą część swojego majątku oraz której osobie chce pozostawić. W postępowaniu sądowym Sąd nie bada przyczyn decyzji spadkodawcy oraz moralnego uzasadnienia, a jedynie na zarzut niezadowolonych spadkobierców, bada czy spadkodawca był zdolny do sporządzenia testamentu.
Spadkodawca może sporządzić testament kilkukrotnie. Ustawodawca nie przewiduje ilości możliwych do sporządzenia testamentów.