Topinambur to warzywo bulwiaste, o którym zapewne słyszał każdy senior z cukrzycą. Ta niezwykła roślina nie tylko nadaje się do jedzenia, ale co więcej wykazuje mnóstwo właściwości leczniczych, jest tolerowana przez diabetyków i wskazana osobom na diecie odchudzającej oraz bezglutenowej. Dlaczego warto wprowadzić bulwy topinamburu do codziennej diety? Zobaczcie sami…
Topinambur dla diabetyków
Topinambur zawiera inulinę, która w organizmie przekształca się w cukier prosty dobrze tolerowany przez diabetyków. Inulina obniża poziom glikemiczny pozostałych posiłków oraz zmniejsza wchłanianie tłuszczów obniżając tym samym poziom cholesterolu.
W codziennej diecie seniora warto wprowadzić topinambur zamiast ziemniaków. Uważa się, że ziemniaki ze względu na dużą zawartość skrobi nie tylko są niewskazane przy cukrzycy, ale również mogą przyczyniać się do jej wystąpienia.
Topinambur przy zaparciach
Najważniejszy składnik topinamburu, czyli inulina jest naturalnym prebiotykiem. Wzmacnia florę bakteryjną przez wsparcie rozwoju dobroczynnych bakterii Bifidobacterium. Ponadto obniża pH, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co zmniejsza ryzyko stanów zapalnych. Inulina jest błonnikiem i pobudza pracę przewodu pokarmowego. Regulacja funkcji jelit zapobiega zaparciom i wspomaga naturalne wypróżnianie.
Topinambur dla mocnych kości
Na bulwy topinamburu powinni zdecydować się seniorzy narażeni na zmniejszoną gęstość kości. Inulina bowiem zwiększa wchłanianie wartościowych składników z przewodu pokarmowego, m.in. wapnia, żelaza, cynku, magnezu. Ułatwiona dostępność wapnia wspomaga mineralizację kości, a tym samym wzmacnia ciało.
Topinambur – uprawa w domu
Topinambur zawiera wiele witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bulwy można jeść zarówno po ugotowaniu, jak i na surowo. Topinambur można smażyć, piec, czy dodawać do sałatek i zup. Ma soczysty, lekko słodki smak, który idealnie komponuje się z innymi warzywami i ziołami. Topinambur jest zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych ziemniaków.
Warzywo można hodować samodzielnie w ogrodach, a nawet w donicach. Roślina błyskawicznie rośnie i dodatkowo zdobi żółtymi kwiatami przypominającymi słoneczniki. Uprawa topinamburu nie wymaga wiele pracy, a okazałe plony mogą znaleźć szerokie zastosowanie w kuchni. W celach spożywczych wykorzystuje się bulwy, które wystarczy wykopać w okresie jesienno-zimowym.
Senior lubiący prace ogrodowe może śmiało uprawiać topinambur samodzielnie. W innym przypadku świeże bulwy dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością. Do wyboru mamy także bezglutenowe mąki z topinamburu, chipsy, czy przetwory marynowane.