Szukaj

Transport przyjazny nie tylko seniorom

Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Częstochowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało z tej okazji najnowsze inwestycje i przedsięwzięcia, które spółka zrealizowała w tym roku.

Zakup autobusów, remont i budowa hali tramwajowej, stacja diagnostyczna, z której mogą korzystać wszyscy częstochowscy kierowcy, czy nowo wyremontowany punkt obsługi pasażera, to najnowsze inwestycje, które spółka wprowadziła w myślą o mieszkańcach miasta.

– Cieszę się, że nasze częstochowskie Przedsiębiorstwo, poprzez kolejne udogodnienia, przekształca się w ten sposób, że skrót MPK możemy zacząć rozszyfrowywać, jako „Moja Przyjazna Komunikacja”. Życzę sobie i wszystkim, by rozpoczęty dziś Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jeszcze mocniej przekonał częstochowian do korzystania z rozwijającej się ciągle komunikacji miejskiej. Warto czasem porzucić samochody na rzecz autobusów i tramwajów – mówił podczas spotkania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

NOWE AUTOBUSY

MPK zakupiło pięć używanych niskopodłogowych autobusów firmy MAN. Każdy z wyprodukowanych w 2006 roku pojazdów jest w 2/3 niskopodłogowy, ma klimatyzowaną kabinę kierowcy, silnik o pojemności 6,9 l i może pomieścić niemal stu pasażerów (32 miejsca siedzące, 60 stojących). Sprowadzone ze Szwecji autobusy, które zostały wyposażone w elektroniczny system kasowników, już wyjechały na częstochowskie ulice.

– Autobusy spełniają wymagania stawiane przez pasażerów, oferując m.in. wysoki komfort podróżowania, niską podłogę, czy tzw. „przyklęk” dla niepełnosprawnych. Wszystkie pojazdy są w doskonałym stanie technicznym i mają oszczędne silniki, więc liczymy, że będą nam służyły długo i bezawaryjnie – podkreślił zastępca prezesa MPK Robert Madej.

HALE

W tym roku zostały również zakończone prace nad największą od lat inwestycją budowlaną w częstochowskim MPK. Nowa hala tramwajowa umożliwia prowadzenie szczegółowych przeglądów i napraw, zarówno najnowszych Twistów, jak i starszych tramwajów z zajezdni spółki.

Ponadto zakończyła się realizacja zadania „Wykonanie remontu dachu hali głównej zajezdni tramwajowej”.

 

STACJA KONTROLI DLA WSZYSTKICH KIEROWCÓW

2 września, po rozszerzeniu Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów, MPK uruchomiło Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, z której komercyjnie mogą korzystać posiadacze samochodów osobowych. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 80 tys zł. Stan poświadczający warunki lokalowe i odpowiednie wyposażenie miejsca potwierdziły liczne kontrole ze strony podmiotów nadzorujących, w tym ministerialnych.

PUNKT OBSŁUGI PASAŻERA

Ostatnia zmiana, którą spółka przygotowała dla dobra podróżujących, to nowoczesny punkt obsługi pasażera, w którym można m.in. uzyskać niezbędne informacje, pobrać lub udostępnić dokumenty, czy dokonać opłat.