Uroczystość według ceremoniału harcerskiego na Placu Pamięci Narodowej zakończyła obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 75. rocznicy utworzenia Szarych Szeregów.
W dwudniowych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, harcerze, służby mundurowe i uczniowie częstochowskich szkół.
Sobotnie uroczystości rozpoczął pokaz musztry paradnej na Placu Biegańskiego w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Stamtąd uczestnicy przemaszerowali na Plac Pamięci Narodowej.
Po wysłuchaniu Apelu Poległych, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”.
W piątek, 26 października na Placu Biegańskiego oraz na Placu Pamięci Narodowej odbył się piknik patriotyczny, w którym wzięło udział blisko 200 uczniów częstochowskich szkół. Dzieci uczestniczyły w zabawach historycznych zorganizowanych przez harcerzy. Zaprezentowana została również gra MEMORY „Częstochowianie w czasie II wojny światowej”. Gra związana była z ośmioma bohaterami Częstochowy m.in.: gen. Januszem Gąsiorowskim, Eugeniuszem Stasieckim, Zygmuntem Łęskim i Alfredem Franke. Przygotowali ją instruktorzy harcerscy i nauczyciele pod kierunkiem nauczyciela historii z Zespołu Szkół Technicznych.
Na Placu Biegańskiego zorganizowana została natomiast specjalna wystawa plenerowa „Polska Walcząca”, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej i jego oddział w Katowicach. Ekspozycja składa się z kilkunastu dwustronnych plansz z archiwalnymi fotografiami i dokumentami, przypominającymi o najważniejszych wydarzeniach z historii Polskiego Państwa Podziemnego. Wystawa opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Ekspozycję będzie można oglądać aż do 20 października.