Szukaj

Unia Miejsc Długoszowych

W Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie złożono podpisy pod deklaracją „Unii Długoszowej”, zwieńczyło tym samym wieloletnie starania działaczy, pasjonatów historii i społeczników zrzeszonych w Ponadregionalnym Stowarzyszeniu Edukacyjnym „Wieniawa” w Kłobucku.

Postawili oni sobie za cel, przygotowani i przekazanie szerokim kręgom społecznym, zwłaszcza następnym pokoleniom Polaków, wiedzy o postaci księdza Jana Długosza, o jej dokonaniach i dorobku. Ten wielki, bardzo ważny dla polskiej historii kronikarz, z powodzenie pełnił również role wychowawcy królewskich synów, dyplomaty, urzędnika, naukowca, budowniczego i kupca. Zawsze przy tym wiernie służył, współczesnej mu, piętnastowiecznej Rzeczypospolitej oraz przyczyniał się do rozwoju społeczności i miejsc, w których przebywał, pozytywnie wpływając na życie współmieszkańców. Doceniając i sławiąc spuściznę po tym wielkim Polaku, PSE „Wieniawa” od kilkunastu lat, poprzez różnorakie przedsięwzięcia przypomina dokonania Długosza. Do najbardziej, znaczących efektów działań Stowarzyszenia należą organizowane od 14 lat, kłobuckie „Dni Długoszowskie”, które stały się ważnym punktem w kalendarium życia kulturalnego naszej lokalnej społeczności.

„Unia Długoszowa”, pod tekstem której, podpisało się 24 przedstawicieli miejscowości związanych z wielkim Dziejopisem a także reprezentujących szkoły i instytucje noszące jego imię, jest kolejnym istotnym dokonaniem w tym obszarze. Nasz region reprezentowali przedstawiciele pięciu podmiotów z Romanem Minkiną – Starostą Kłobuckim i Marianem Szyińskim – Z-cą Burmistrza Kłobucka na czele. Ich podpisy znalazły się na dokumencie, obok podpisów m.in. rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. Wojciecha Nowaka, prorektora ds. rozwoju częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza – dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej, prof. AJD, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – ks. prof. Władysława Zuziaka oraz przedstawicieli Polskiej Akademii Umiejętności. Podczas spotkania w Collegium Maius podpisano również list do marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz, w którym Sygnatariusze Unii Długoszowej wnioskują o ustanowienie roku 2015 rokiem Jana Długosza.