Uruchamiamy automatyczny odbiór połączeń

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy wygodnym sposobem korzystania z telefonu byłaby możliwość automatycznego odbierania połączenia. Wolne ręce dalej mogą być zaabsorbowane innymi zajęciami, tymczasem użytkownik może prowadzić rozmowę.

Dostępne na rynku nowoczesne urządzenia klasy smartphone najczęściej umożliwiają skonfigurowanie takiego trybu pracy. Różnorodność i odmienność obsługi sprawiają, że rozwiązania każdego producenta wymagałyby odrębnego omówienia. Ponadto podejście do opisywanej funkcjonalności często jest zaskakujące lub taka możliwość nie jest dostępna wprost. W sklepach internetowych jest również wiele aplikacji na smartphone, które między innymi oferują funkcję automatycznego odbierania połączeń. Niestety z reguły są to płatne propozycje.

W związku z tym skoncentrujemy się na jednej linii smartphone.

Produkty firmy Apple należą do grupy bardzo kosztownych, ale pamiętajmy, że rozważamy wykorzystanie jednej z funkcji smartphone – telefonu. Jeżeli zamierzamy używać telefonu do automatycznego odbierania połączeń, to najprawdopodobniej urządzenie będzie działało w trybie stacjonarnym, czyli będzie obsługiwało w głównej mierze to konkretne zadanie.

Smartphone firmy Apple nazywane są iPhone i posiadają dwie podstawowe zalety: cechuje je wysoka jakość, czyli rzadko się psują oraz podstawowe zasady działania i konfiguracji są niezmiennie takie same lub prawie takie same, mimo stale rozwijającego się systemu iOS.

Jeżeli zamierzamy używać telefonu do automatycznego odbierania połączeń, to możemy skorzystać niemal z dowolnej wersji iPhone. Oznacza to, że o ile nowe wersje są bardzo drogie, to starsze modele lub wręcz urządzenia używane są po prostu tanie. Polecam na skontaktowanie się z punktami, które oferują sprzęt używany lub obejrzenie propozycji w serwisach sprzedażowych.

Powyższy wywód ma na celu zwrócenie uwagi, że wybierając smartphone z systemem Android od mniej znanych producentów mamy alternatywę w postaci starszych modeli markowych. Zaletą renomowanych rozwiązań jest po prostu mniej niespodzianek i większa możliwość otrzymania wsparcia.

Doskonałym przykładem są przygotowania do tego artykułu. W celu ograniczenia docelowych kosztów zdecydowaliśmy się na testy na czterech urządzeniach z systemem Android. Nie będę wymieniał marek, ale na żadnym z nich nie udało nam się skutecznie i w pełni uruchomić zaplanowanego rozwiązania. Wówczas pojawił się pomysł zwrócenia uwagi na ofertę pozornie wysokobudżetową. Wybraliśmy poleasingowy iPhone 8. Okazało się, że musieliśmy wydać niecałe 500 złotych.

 

Najlepszym przykładem wykorzystania telefonu w trybie automatycznego odbierania połączenia jest potrzeba kontaktu z osobami starszymi, które są nieobeznane z nowoczesnymi technologiami lub mają ograniczenia funkcjonalne. Kiedy bliski nam senior nie potrafi odebrać telefonu a chcemy utrzymywać z nim kontakt, to pomocne będzie takie właśnie rozwiązanie.

 

W dalszej części artykułu szczegółowo opisujemy, jak przygotować i skonfigurować zestaw do automatycznego odbierania połączenia, który umożliwi całkowicie bezobsługowe korzystanie przez seniora.

Warto również wspomnieć, że urządzenia Apple obok rozmowy telefonicznej umożliwiają także korzystanie z komunikacji video. Jest to funkcja FaceTime dostępna po prostu w iPhone. Tę opcję opiszemy w odrębnym artykule.

 

Zatem do dzieła:

Ekran iPhone po uruchomieniu. Wybierz opcje Ustawienia
Przesuń menu do góry
Zaznacz opcję Dostępność
Wybierz opcję Dotyk
Przesuń opcje do góry
Na dole znajdziesz pozycję Odb.auto połączeń. Zaznacz ją.
Zaznacz opcję Autom. odbieranie połączeń
Włącz tą opcję
Ustaw czas, po jakim iPhone odbierze połączenie
W przykładzie ustawiliśmy 5 sek.
Wybierz sposób rozmawiania. Wybierz Głośnik jeżeli będziesz korzystał z mikrofonu i głośnika w smartphone.
Polecamy dołączenie zestawu głośnomówiącego, Wówczas wybierz Zestaw słuchawkowy Bluetooth
Jeżeli wybrano połączenie Bluetooth, to należy połaczyć z nim iPhone. W Ustawieniach wybierz opcję Bluetooth
Smartphone zacznie szukać w pobliżu urządzeń Bluetooth. Włącz zestaw głośnomówiący.
Smartphone zobaczy Twoje urządzenie i pokaże w liście.
Kliknij na nie a zostanie połączone (sparowane)
Jako typ urządzenia wybierz Głośnik.
Zestaw jest gotowy do użycia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *