Szukaj

Urząd skarbowy zwraca nadpłacone podatki

Urząd skarbowy zwraca nadpłacone podatki

Dobre wiadomości dla wielu osób – Urząd Skarbowy zwraca nadpłacone podatki.

Zwrot niesłusznie zapłaconych podatków w poprzednich latach należy się przedstawicielom wielu zawodów. Niektórzy odzyskują kwoty nawet z okresu pięciu ostatnich lat.

Wiele osób nie było świadomymi, pracując na umowę o pracę, że ich podatki były zbyt wysokie w przeszłości. Aktualnie istnieje szansa zweryfikowania już zapłaconych kwot. Możliwe stało się również odzyskanie pieniędzy, które zostały nadpłacone w poprzednich latach.

Urzędy Skarbowe wychodzą naprzeciw podatnikom i akceptują składane przez nich wnioski. Zwracane są naprawdę duże sumy nadpłat.

Urząd skarbowy zwraca nadpłacone podatki – wystarczy złożyć odpowiednio udokumentowany wniosek.

Wydane ostatnio interpretacje podatkowe wykazały, że znaczna część wynagrodzeń, które do tej pory były opodatkowane jako zwyczajne umowy o pracę, może zostać zakwalifikowana jako „dzieło” w rozumieniu prawa autorskiego. W takiej sytuacji przysługuje pracownikowi prawo do odliczenia aż 50% kosztów uzyskania przychodu, zamiast ryczałtowych kosztów podatkowych, jakie należne są w przypadku umowy o pracę. W skali wielu lat, połowa podatku do zwrotu, może dawać ogromne  korzyści finansowe, liczone nawet w tysiącach złotych.

Do urzędów skarbowych zgłaszają się informatycy, inżynierowie, dziennikarze, doradcy czy specjaliści od marketingu. Są to miedzy innymi przedstawiciele zawodów, których wykonywanie upoważnia do 50% upustu przy płaceniu podatków. Wiele z tych osób miało zawarte mimo to standardowe umowy o pracę. Ich zawód polega na wykonywaniu pewnego zamkniętego dzieła, oryginalnego projektu, planu, do którego prawa autorskie są automatycznie przekazywane pracodawcy. Taka forma obliguje do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przy opłacaniu podatku.

Dzieło, które upoważnia do starania się o preferencyjne warunki opodatkowania, to między innymi tekst dziennikarski, artykuł prasowy, ale również projekt koncepcyjny, oprogramowanie wykonane dla danego klienta lub propozycja oryginalnej strategii działania czy sprzedaży, przygotowana przez osobę zajmującą się marketingiem.

Urząd Skarbowy coraz częściej pozytywnie rozpatruje wnioski składane w kwestii zwrotu nadpłaconych podatków. Możliwe jest również korygowanie przeszłych rozliczeń podatkowych i jednoczesne zwracanie należnych kwot. Tego typu korekt można dokonywać do pięciu lat wstecz.

Forma zawartej umowy nie ma znaczenia dla oceny istoty wykonywanej pracy. Osoby zatrudnione w przeszłości, cały czas, na umowę o pracę również mają możliwość dokonania korekty zapłaconego podatku. Konieczne jest jedynie udowodnienie, jaka cześć pracy, wykonywanej w ramach tej umowy, była związana z przekazaniem praw autorskich.

Ważne są konkretne postanowienia w zawartych umowach o pracę i szczegółowe regulaminy wynagradzania pracowników. Na ich podstawie można uwodnić w urzędach, jaka część ich pracy była objęta de facto prawami autorskimi i na tej podstawie zostają dokonane korekty i zwrot nadpłaconych pieniędzy.

Korekty mają swoje uzasadnienie w wyrokach sądowych, jednak istotne jest, by odpowiednio udokumentowane były starania o zwrot nadpłaconego podatku.

Należy również pamiętać  o limicie przychodów, które mogą zostać objęte 50% kosztem uzyskania przychodu. Od 2013 roku wynosi on 42764 złote.

Za lata 2011-2012 korzyści finansowe wynikające z korekt podatków mogą być znacznie wyższe, ponieważ nie istniał wtedy jeszcze żaden limit.

Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że wykonywaliśmy w przeszłości, w ramach umowy o pracę, czynności, które mogły być związane z przekazaniem praw autorskich, warto pofatygować się do odpowiedniego miejscowi zamieszkania urzędu skarbowego i dowiedzieć się szczegółowo czy należą się nam jakieś pieniądze do zwrotu.