Szukaj

Uszy zatkane woskowiną – przyczyny i objawy

Uszy zatkane woskowiną – przyczyny i objawy

Pogorszenie słuchu, szumy uszne, a nawet ból i kłucie w uchu mogą świadczyć o zatkaniu ucha woskowiną. Wosk uszny jest naturalną wydzieliną, jednak w wyniku wielu przyczyn może dochodzić do jego nadprodukcji, zwłaszcza w przypadku seniorów noszących aparaty słuchowe. Sprawdź, jakie objawy świadczą o zatkanych uszach i co zrobić w takiej sytuacji!  

 

Dlaczego uszy zatykają się woskowiną?

Wosk uszny to naturalna wydzielina, której pod żadnym pozorem nie można usuwać w nadmiarze. W trakcie codziennej higieny należy oczyszczać jedynie nadmiar wydzieliny wydostającej się samoistnie z przewodu słuchowego. Substancja ta pełni bardzo istotne funkcje, takie jak nawilżenie i zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami przedostającymi się do uszu. Jej nagminne usuwanie osłabia bariery ochronne, przyczynia się do wysuszania powłok wyścielających ściany kanału słuchowego, a także zwiększa produkcję woskowiny.

Do najczęstszy przyczyn nadprodukcji wosku usznego zalicza się nieprawidłową higienę, tj. zbyt częste mycie uszu i niewłaściwe stosowanie patyczków higienicznych. Wkładanie ich do głębszych struktur drażni ucho, przez co wosk produkowany jest w nadmiarze oraz powoduje wepchnięcie woskowiny i wytwarzanie się twardego czopu woskowinowego.

Niestety często pomimo należytej dbałości o narząd słuchu dochodzi do zatykania uszu. Za czynniki, które bezpośrednio się do tego przyczyniają, uznaje się m.in.:

  • noszenie aparatu słuchowego,
  • swoistą skłonność;
  • przebywanie w pomieszczeniach zanieczyszczonych;
  • narażenie na dym tytoniowy;
  • częste przebywanie w hałasie.

 

Objawy zatkanych uszu

Wosk uszny może gromadzić się w kanale słuchowym początkowo nie wywołując symptomów. Najczęściej jednak w przypadku zatkania uszu pojawiają się objawy, takie jak:

  • swędzenie w uszach;
  • niedosłuch, a nawet całkowita utrata słuchu;
  • ból, odczuwany jako kłujący, piekący, rozpierający;
  • ból może ulegać nasileniu po przedostaniu się wody do ucha, co jest związane z nagłym pęcznieniem woskowiny usznej;
  • mogą pojawić się także zawroty głowy;
  • w niektórych przypadkach zatkanym uszom towarzyszy kaszel.

 

Jak usunąć nadmiar wydzieliny usznej?

Przy niewielkim nagromadzeniu woskowiny usznej można spróbować usunąć ją samodzielnie. Pomocne w tym celu okazują specjalne preparaty przeznaczone do rozmiękczania woskowiny. Jeśli jednak ich stosowanie przez 2-3 dni nie przynosi spodziewanych rezultatów lub gdy czop woskowinowy jest twardy i powoduje dolegliwości bólowe i niedosłuch – koniecznie udaj się do lekarza!

Tylko specjalista może bezpiecznie przepłukać uszy lub usunąć korek woskowinowy mechanicznie. Samodzielne płukanie uszu jest stanowczo przeciwwskazane! Grozi trwałym uszkodzeniem słuchu i jest związane z licznymi powikłaniami wewnątrzczaszkowymi.