22 września 1942 roku rozpoczęła się likwidacja częstochowskiego getta, w wyniku której do obozu zagłady w Treblince trafiło 40 tys. osób. W 72. rocznice tych tragicznych wydarzeń hołd ofiarom oddali częstochowianie oraz przedstawiciele władz miasta.
Symboliczne kwiaty i znicze przy pomniku Ofiar Getta przy ul. Strażackiej złożyli zastępca prezydenta Wanda Kukla oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej w Częstochowie, z Haliną Wasilewicz, Przewodniczącą Oddziału Towarzystwa Społecznego-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Getto w Częstochowie zostało utworzone w kwietniu 1941 roku. Jego mieszkańcami byli Żydzi z Częstochowy i okolicznych miejscowości. Akcję wysiedleńczą hitlerowcy rozpoczęli 22 września 1942 roku, a zakończyli w nocy z 7 na 8 października. Na dzisiejszym Placu Daszyńskiego przeprowadzono selekcję, zostawiając tylko zdolnych do niewolniczej pracy. Słabych i chorych zabijano na miejscu, a dzieci i kobiety ciężarne prowadzono na ul. Kawią, miejsce masowych egzekucji. Rozstrzelano ponad 2 tys. osób. Resztę przeprowadzano na rampę przy ul. Strażackiej, skąd wywożono ich do obozu zagłady w Treblince. Trafiło tam ok. 40 tys. osób.