W Koszęcinie zakończyła się rewitalizacja Zespołu Parkowo-Pałacowego. Przebudowa kosztowała ponad 40 milionów złotych.
Podczas tegorocznego „Święta Śląska” organizowanego przez Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk“ uroczyście zakończono prace związane z realizacją projektu „Rewitalizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej – II i III etap”. W święcie wziął udział marszałek Mirosław Sekuła oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak. W ramach uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Kosztem ponad 40 mln złotych wykonano szeroki zakres prac remontowych zarówno w pałacu, jak i wokół niego. W lewym skrzydle pałacu przebudowano strefę wejściową, przywracając pierwotną formę wejścia od strony parku. Przebudowano także pomieszczenia dydaktyczne, w tym reprezentacyjne, administracyjne, sanitarne oraz komunikacyjne na wszystkich kondygnacjach w przebudowywanej części skrzydła. W prawym skrzydle pałacu przebudowano i wyremontowano pomieszczenia kostiumerni, szwalni, szewca oraz komunikacyjne. Przywrócono także przedwojenną formę wieży pałacowej, tj. kopuły z tarasem widokowym oraz zegarem w południowej ścianie wieży, a także zaadaptowano trzon i część nieużytkowanego poddasza na bazę noclegową. W łączniku zaadaptowano parter i I piętro na bazę noclegową (pomieszczenia na parterze przystosowano dla osób niepełnosprawnych) oraz poddasze z przeznaczeniem na salę wystawienniczą.
Rewitalizację przeszedł też park wokół pałacu. Przeprowadzono renowację parkowej roślinności, wykonano nowe nawierzchnie parkowych alejek, dróg dojazdowych i parkingów, wybudowano nowe ogrodzenie, w parku pojawiły się ławki i latarnie, jest też plac zabaw dla dzieci, dwufunkcyjne boisko sportowe do koszykówki i siatkówki oraz kort do tenisa ziemnego. W ramach projektu poddano rekultywacji parkowy staw, który ozdobiła efektowna fontanna. Przebudowie podlegał także budynek garażu, który już w nowoczesnej formie będzie służył zespołowemu transportowi. Zadbano również o to, czego na co dzień nie widać, a zdecydowanie usprawnia prawidłowe funkcjonowanie całego obiektu – pracom remontowym poddano sieć uzbrojenia podziemnego, w tym m.in. kanalizacji, sieci niskoprądowych i elektrycznych.