Szukaj

W Sosnowcu leczą Parkinsona

Najnowocześniejszy sprzęt, znakomicie wyposażone sale zabiegowe, przestronne wnętrza i wygodne pokoje dla chorych, to obraz nowo otwartego oddziału neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św Barbary w Sosnowcu.

Klinika Neurochirurgii w WSS5 to jedna z dwóch placówek w regionie specjalizująca się w operacyjnym leczeniu choroby Parkinsona. To szczególnie ważne dla pacjentów znajdujących się w zaawansowanych stadiach choroby. Metoda wszczepienia stymulatorów do mózgu, aktywizująca jego pracę, to jedyna refundowana, niefarmakologiczna forma leczenia Parkinsona w Polsce. Skuteczność zabiegu potwierdzają nie tylko lekarze, ale i pacjenci.

„Przed wszczepieniem stymulatora odczuwałem ogromne skurcze i bóle, nie byłem w stanie normalnie funkcjonować. Choruję od dwudziestu lat. Po zabiegu wróciłem do sprawności ruchowej. Teraz znów mogę wykonywać codzienne czynności bez udziału pomocy osób trzecich. Planuję powrócić do gry w kręgle i mam nadzieję że uda mi się także wrócić do pracy” – opisuje Adam Chwastowski, pacjent chorujący na Parkinsona, u którego pół roku temu wszczepiono stymulator.

Ten sposób leczenia Parkinsona to jeden z najczęściej poruszanych tematów, towarzyszących otwarciu oddziału, gdyż w związku z ograniczonymi środkami przeznaczonymi na dokonywanie tego typu zabiegów, w województwie Śląskim, tą metodą leczonych jest zaledwie 10 pacjentów rocznie. -Jestem przekonana, że otwarcie kolejnego oddziału w naszej placówce, przyczyni się nie tylko do polepszenia warunków pracy, ale przede wszystkim do zwiększenia jakości proponowanych przez nas usług – mówi Iwona Łobejko, dyrektorka szpitala.