Szukaj

Wieża Babel w Częstochowie

Urodzinowy wernisaż prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych obecnie polskich malarzy – częstochowianina Tomasza Sętowskiego odbył się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Przekrojowa ekspozycja dzieł wyselekcjonowanych przez artystę w OPK to nie jedyne miejsce, w którym Sętowski dzieli się własną twórczością. Jego mural powstał już przy ul. Szymanowskiego, a wkrótce, w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje” w przestrzeni miejskiej zostanie zrealizowany naprawdę spektakularny projekt jego autorstwa.

Monumentalna praca Tomasza Sętowskiego, zatytułowana „Wieża Babel” znajdzie się na elewacji szczytowej budynku przy ul. Dąbrowskiego 1. Mural będzie kolejnym, trwałym elementem artystycznym akcji „Aleje – tu się dzieje”, promującej w miejskiej przestrzeni częstochowską sztukę. Dlaczego mural? Ponieważ właśnie murale często stają się symbolami nowoczesności miast. W świecie, w miejscach takich jak Nowy Jork, Kopenhaga, Berlin urastają niemal do rangi ich artystycznych wizytówek. Lokowane w Polsce (m.in.  w aglomeracji łódzkiej, katowickiej czy warszawskiej) zyskują coraz większą popularność i pełnią rozmaite funkcje, od dekoracyjnych przez ideowe aż do reklamowych. Zgodnie z tymi trendami częstochowski mural ma szansę stać się swoistą wizualną wizytówką miasta, wartościowym elementem dekoracyjnym w miejskiej przestrzeni oraz dziełem promującym częstochowską sztukę wśród mieszkańców i turystów, w tym m.in. adresatów miejskiej akcji „Aleje – tu się dzieje”.

Tematyka muralu, nawiązuje do problematyki religijno – mitologicznej, co czyni to dzieło ponadczasowym i uniwersalnym. Wieża Babel to motyw wyjątkowo popularny w twórczości artystów, wśród których Sętowski upatruje swoich estetycznych mistrzów i patronów.

Tomasz Sętowski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Polsce i na świecie częstochowskich artystów. Jego obrazy sprzedawane są w najlepszych krajowych i zagranicznych galeriach. Finalista plebiscytu częstochowskiej „Gazety Wyborczej” na Człowieka 25-lecia, nagrodzony miejską statuetką Promotora Częstochowy 2014, to jedyny artysta w naszym kraju, który potrafi w jednym miesiącu otrzymać nagrodę Francuskiej Akademii Malarstwa, wystawiać prace na Targach w Monako i sprzedać obraz Księżnej. Wieloelementowy wymiar jego obrazów w kontekście technologii graffiti jest niebywałym atutem.