Szukaj

Właściwości lecznicze arbuza

Właściwości lecznicze arbuza

Soczysty i słodki, wspaniale gasi pragnienie, ale mało kto wie jakie są właściwości lecznicze arbuza.

Arbuz pochodzi z Afryki, ale teraz można go kupić praktycznie w każdym zakątku świata.

Ma bardzo mało kalorii a dużą zawartość wody w sobie, dlatego jest wspaniałym owocem dla osób na diecie.

Owoc ten zawiera mnóstwo wartościowych dla zdrowia składników, takich jak :

  •          antyoksydanty, w tym likopen, beta karoten,
  •          witaminę C,
  •          karotenoidy,
  •          magnez,
  •          potas.

Dzięki tym składnikom arbuz utrzymuje nasze serce w dobrej kondycji, zapobiegając jego starzeniu się, pomaga w chorobach serca i układu krwionośnego, neutralizuje wolne rodniki, niszczące nasz organizm, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych co prowadzi do zawału lub udaru.

Potas i magnez zawarte w arbuzie działają doskonale na obniżenie ciśnienia tętniczego, zaś karotenoidy uelastyczniają ścianki żył i tętnic co również wpływa na lepsze krążenie krwi.

Potas z arbuza pomaga również w oczyszczaniu nerek z toksycznych substancji i piasku.

Woda, której w arbuzie jest ogromna ilość, skutecznie przepłukuje nerki i zmusza je do wydajnej pracy.

Każdy z pewnością wie jak arbuz doskonale pomaga ugasić pragnienie i ochłodzić organizm w czasie upałów.

Właściwości lecznicze arbuza były doceniane w zamierzchłych czasach a dzisiaj odkrywane są na nowo.

Arbuz mimo, że jest słodki, jest bardzo dobrym produktem dla diabetyków, ponieważ w 99% składa się z wody i błonnika.

Arginina będąca w jego składzie rewelacyjnie wpływa na poziom i działanie insuliny na cukier w organizmie.

Luteina, beta karoten, witamina C oraz zeaksantyny będące składnikami arbuza pomogą osobom starszym w ochronie oczu przez zwyrodnieniem plamki żółtej, jak również zapobiegną suchości oka, jaskrze czy uszkodzeniom nerwu ocznego.

Te same składniki zredukują ryzyko chorób serca, nowotworów jelita grubego, wspomogą organizm ludzki w walce z astmą i złagodzą osteoporozę, reumatyzm czy zapalenie stawów.

Witamina B zawarta w arbuzie jest ważna dla osób będących na diecie, ponieważ przyspiesza metabolizm, ale i podwyższa poziom energii w naszym ciele.

Poprawia również stan naszej skóry. Wraz z wodą z arbuza i likopenem zapewnia naszej skórze komfort nawilżenia i ochronę przed promieniami UV.

Arbuz uspokaja, ponieważ zawarte w nim składniki podnoszą poziom serotoniny we krwi.

Na uwagę zasługują również pestki z arbuza, nierozsądnie wyrzucane.

Naukowcy przyjrzeli się im pod mikroskopem i stwierdzili, że również one mają w sobie substancje wspomagające ludzki organizm w zwalczaniu wielu poważnych chorób.

Pestki arbuza mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale ich spożywanie może także pomóc w leczeniu infekcji o podłożu grzybiczym czy bakteryjnym.

Te małe i gorzkie pesteczki, na ogół wypluwane, zawierają kukurborycynę, która wpływa na obniżenie ciśnienia krwi rozszerzając naczynia krwionośne.

Pestki arbuza pomogą w leczeniu chorób skóry, układu pokarmowego i oddechowego. Regularne ich spożywanie może podobno nawet doprowadzić do likwidacji choroby wrzodowej żołądka.

Ich działanie jest pomocne przy likwidowaniu zaparć, a tłuszcz w nich zawarty zwiększa przyswajalność wymienionego już cennego składnika arbuza likopenu.

Pestki arbuza są niezwykle wartościowe, ponieważ zawierają cynk, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Warto więc jeść arbuzy z pestkami.

Seniorzy powinni uwzględniać arbuzy w swojej diecie i sięgać po nie na straganie z owocami, tym bardziej, że są bardzo tanie.