Szukaj

Właściwości prozdrowotne miodu

Właściwości prozdrowotne miodu

Miód jest surowcem naturalnym wytwarzanym przez pszczoły z zebranego przez nie nektaru kwiatowego lub ze spadzi. Produkt ten działa wzmacniająco i odżywczo na organizm człowieka, a jako środek spożywczy może mieć zastosowanie wspomagające w profilaktyce chorób. W skład miodu wchodzą głównie węglowodany (od 70 do 80%) takie jak: fruktoza, glukoza, sacharoza oraz śladowe ilości witamin, minerałów. Codzienna konsumpcja tego środka spożywczego zamiast cukru odciąża wątrobę i poprawia jej funkcjonowanie. Miód najszybciej z dostępnych produktów naturalnych uzupełnia niedobory energetyczne i pozwala utrzymać odpowiedni poziom energii przez długi czas. Z uwagi na wymienione zalety, miód powinien być włączony do jadłospisu osób niedożywionych, starszych i rekonwalescentów.
Miód akacjowy
Jest prawie przezroczysty, a po skrystalizowaniu przybiera kolor biały lub słomkowo-żółty. Produkt ten wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, czyli przy przeziębieniach, stanach zapalnych gardła. Wysoka zawartość fruktozy sprawia, że miód akacjowy może być jedzony przez diabetyków, borykających się z nieinsulinowymi postaciami cukrzycy. Produkt ten jest też pomocny przy łagodzeniu objawów zapalenia żołądka i jelit.
Miód gryczany
Ma herbaciany kolor, zapach kwiatu gryki oraz wyrazisty smak. Szczególnie polecany jest do wyrobu pierników. Zawiera rutynę – substancję, która oczyszcza i uszczelnia włosowate naczynia krwionośne, powodując, że stają się one bardziej wytrzymałe, elastyczne, odporne na pękanie. Rutyna wpływa też na przyspieszenie gojenia się ran wewnętrznych i zewnętrznych. W porównaniu z innymi miodami miód gryczany zawiera więcej choliny, czyli związku wpływającego korzystnie na pracę wątroby i układu nerwowego. Ze względu na znaczną ilość fruktozy, miód ten poleca się osobom chorym na cukrzycę insulinoniezależną.
Miód lipowy
Ma barwę jasnożółtą lub złotożółtą, gorzkawy posmak oraz zapach kwiatów lipy. Dzięki zawartości olejku eterycznego działa antyseptycznie, wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, wspomaga leczenie przeziębień i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Miód ten ma działanie lekko moczopędne, więc można go dodać do jadłospisu osób cierpiących na nadciśnienie.
Miód rzepakowy
Jest koloru słomkowego, bardzo szybko krystalizuje. Z uwagi na podwyższoną zawartość glukozy i aminokwasów, miód rzepakowy może być stosowany pomocniczo przy schorzeniach wątroby, dolegliwościach dróg żółciowych. Jest też cenną odżywką regeneracyjną w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, zwłaszcza dla osób po przebytej chorobie oraz ludzi w podeszłym wieku. Produkt ten działa pomocniczo przy schorzeniach nerek, pęcherza moczowego.
Miód spadziowy
Wytwarzany jest ze spadzi, czyli słodkiej wydzieliny mszyc. Ma ciemny kolor i żywiczny zapach. Można go spożywać przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, ze względu na działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Polecany jest też osobom po kuracjach antybiotykowych i sterydowych, gdyż wzmacnia odporność.
Miód wielokwiatowy
Jego smak, barwa i zapach uzależnione są od gatunków kwiatów, krzewów i drzew odwiedzonych przez pszczoły, miejsc występowania pasiek czy pory zbioru. Miód zebrany w okresie letnim ma zastosowanie w chorobach alergicznych dróg oddechowych takich jak: astma oskrzelowej, katar sienny, czy alergiczny nieżyt nosa. Miód pochodzący z kwiatów wiosennych pomaga przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym.