Specjalna wystawa wotów Jana Pawła II dla Jasnej Góry została przygotowana w sanktuarium jasnogórskim z okazji zbliżającej się kanonizacji Polskiego Papieża. Ekspozycja została umieszczona we wnętrzu zabytkowej Sali Rycerskiej. Wystawa nosi tytuł: „W hołdzie Świętemu Rodakowi. Jasna Góra – Pielgrzymi – Paulini Pamiętają!!!”. Uroczyste otwarcie ekspozycji zaplanowano na 12 kwietnia o godz. 14.00.
W kilkudziesięciu gablotach, wśród bezcennych już dzisiaj przedmiotów, zobaczyć można dary wotywne, przywiezione i przekazane przez Jana Pawła II dla Jasnej Góry, a używane przez Niego osobiście, jak papieska sutanna, która nosi ślady użytkowania; papieska piuska i pastorał, ornaty, stuły, kielichy, mszały i monstrancja. Na wystawie umieszczono charakterystyczny ornat Jana Pawła II, który papież nosił na Jasnej Górze w czasie VI Światowych Dni Młodzieży w 1991 r. Ekspozycja pokazuje również ślady podróży apostolskich Jana Pawła II, czyli przedmioty ofiarowywane papieżowi podczas wizyt w różnych zakątkach świata – medale, monety, rękodzieło (np. figurka Matki Bożej z kości słoniowej), a nawet meksykańskie sombrero. Na ekspozycji zaprezentowano także trony papieskie, na których zasiadał Jan Paweł II na Szczycie jasnogórskim podczas wizyt w sanktuarium, a także różańce, które Ojciec Święty ofiarowywał osobiście pielgrzymom. Warto tu dodać, że Papież-Polak odwiedził Jasną Górę sześciokrotnie podczas swojego pontyfikatu. Większość pamiątek pochodzi z wystawy, prezentowanej do tej pory w jasnogórskim Muzeum 600-lecia.
„Na dzień kanonizacji chcemy pokazać to wszystko, co Jasna Góra otrzymała, a wiemy, że otrzymała bardzo dużo: przede wszystkim dar modlitwy, Jego tu obecności. Ale z tym słowem, z tą modlitwą zawsze się wiąże jakiś materialny znak” – podkreśla o. dr Jan Golonka, Kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.
Uzupełnieniem wotów przedstawionych w gablotach są wiszące gobeliny. Ten niezwykły cykl 18-stu gobelinów przedstawia pielgrzymowania papieża Jana Pawła II do maryjnych sanktuariów świata, m.in. do Fatimy, Lourdes, Altötting w Niemczech, Aparecidy w Brazylii, Gwadelupy w Meksyku, Mariazell w Austrii, Loreto we Włoszech oraz oczywiście Jasną Górę. Gobeliny stanowiły wystrój Sali Papieskiej, a obecnie, po renowacji, są ozdobą wystawy na kanonizację Papieża. Cykl jest darem autorów: artysty plastyka Włodzimierza Schmidta i śp. prof. Urszuli Plewki-Schmidt dla Jasnej Góry. Gobeliny zostały wykonane przez zespół Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w 1991 roku, z okazji przyjazdu Ojca Świętego do Ojczyzny. Od tej pory gobeliny były stałym elementem wystroju Sali Papieskiej na Jasnej Górze i weszły do skarbnicy kultury polskiej. Tematy poszczególnych przedstawień opracował o. Jan Golonka, kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, a następnie artysta plastyk Włodzimierz Schmidt wykonał kolorowe projekty.
Na wystawie zgromadzono ponad 100 różnych pamiątek i wyrobów. O. Jan Golonka podkreśla jednak, że najbardziej cenne i symboliczne wota Jana Pawła II dla Jasnej Góry umieszczone są przy obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej. Są nimi: pas sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra, umieszczony w srebrnej kasecie 1 maja 2011 roku, a także Złota Róża – wotum Ojca Świętego, złożone na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r. oraz złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca.
„Ta wystawa będzie dla pielgrzymów przypomnieniem, ale równocześnie wdzięcznością i pamięcią w modlitwie – mówi o. Jan Golonka – Pokazujemy tę wystawę, żeby uczcić, upamiętnić i podkreślić radość Polaków, radość pielgrzymów, radość paulinów, że Jan Paweł II tutaj tyle razy był, pozostawił piętno swojej wiary, modlitwy i zawierzenia się Matce Bożej”.
Otwarcia wystawy 12 kwietnia dokona arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.