Szukaj

Wpływ nadmiernego spożycia cukrów prostych i tłuszczów nasyconych na zdrowie człowieka

Wpływ nadmiernego spożycia cukrów prostych i tłuszczów nasyconych na zdrowie człowieka

Na półkach sklepowych ciężko jest znaleźć produkty, które nie zawierają cukrów prostych bądź substancji słodzących, dlatego należy uważnie czytać etykiety, aby nie przekroczyć zalecanych norm spożycia węglowodanów. Dieta bogata w cukry prowadzi do wzmożonej syntezy trójglicerydów, które następnie odkładane są pod postacią tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że do otyłości doprowadza spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG), czyli m.in. słodzonych napojów, ciast, ciasteczek, cukierków.
Czym jest indeks glikemiczny?
IG to wskaźnik pokazujący poziom glukozy we krwi po spożyciu danego pożywienia, a to oznacza, że produkty o podobnej zawartości cukru mogą wykazywać odmienny wpływ na glikemię (stężenie cukru we krwi). Wysoki indeks glikemiczny powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co przekłada się na magazynowanie w organizmie tkanki tłuszczowej.
Podział IG przedstawia się następująco:
niski IG <50, czyli większość warzyw
średni IG między 50 a 75, np. ryż, chleb pełnoziarnisty
wysoki IG >75, np. słodzone napoje, lody, batoniki, chleb pszenny
Jakie rodzaje tłuszczu są szkodliwe dla zdrowia?
O szkodliwym działaniu tłuszczów na organizm mówimy w przypadku tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Te drugie występują w produktach wysokoprzetworzonych w celu zapewnienia stałej postaci danego produktu bądź wydłużenia jego terminu przydatności do spożycia. Tego rodzaju tłuszczów używa się do produkcji cukierków, ciasteczek, słonych przekąsek, frytek, mleka w proszku, produktów czekoladowych, margaryn twardych, mrożonych dań. Opis na etykiecie wskazujący na zawartość tłuszczu częściowo utwardzonego bądź uwodornionego powinien zniechęcić nas do zakupu takiego produktu.
Tłuszcze nasycone zawarte są przede wszystkim w pokarmach mających w temperaturze pokojowej formę stałą np. masło, smalec. Inne źródła nasyconych kwasów tłuszczowych to: tłuszcz palmowy używany jako frytura oraz olej kokosowy.
Skutki stosowania wysokoenergetycznej diety:
– choroby sercowo-naczyniowe
– nowotwory przewodu pokarmowego
– przewlekłe choroby nerek i wątroby
– nadmierne przeciążenie układu kostnego
– cukrzyca
Kolejną konsekwencją zbyt dużych ilości cukrów i tłuszczów w diecie są udary mózgu, zaburzenia funkcji poznawczych. Jadłospis obfitujący w tłuszcze doprowadza do rozwoju nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Wysoki poziom cholesterolu we krwi predysponuje do pojawienia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, a to z kolei wpływa na zaburzenia przepływu krwi w tętnicach. Spaczony przepływ krwi w naczyniach szyjnych skutkuje rozwojem udaru niedokrwiennego. Badania wskazują, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych przyczynia się do zwiększonej śmiertelności poudarowej u ludzi w wieku 45 – 54 lat.
Czy sposób odżywiania wpływa na zapadalność na choroby neurodegeneracyjne?
Nadmierna konsumpcja nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans zwiększa ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych, a także choroby Alzheimera (AD). Wykazano, że nawet kilkutygodniowe spożywanie nadmiernej ilości potraw tłustych i posiadających wysoki IG, skutkuje powstaniem wskaźników charakterystycznych dla AD. Osoby cierpiące na choroby dietozależne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia (podwyższone stężenie cholesterolu we krwi), są więc narażone na rozwój AD. Badania prowadzone na zwierzętach pozwoliły udowodnić, że posiłki bogate w cholesterol przyczyniają się do podniesienia w ustroju stężenia białka charakterystycznego dla rozwoju choroby Alzheimera.