Szukaj

Wpływ poziomu witaminy D w organizmie na stan zdrowia pacjentów z COVID-19

Nowe doniesienia w świetle aktualnych badań nad koronawirusem

Hiszpańscy naukowcy zauważyli, że większość chorych hospitalizowanych z powodu choroby COVID-19 boryka się z niedoborem witaminy D, a problem ten dotyczy w przeważającej części mężczyzn. W organizmach tych pacjentów dochodzi również do podwyższonego uwalniania substancji odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego. Okazuje się, że osoby, które suplementowały wspomnianą witaminę przed znalezieniem się w szpitalu, miały lepsze wyniki badań laboratoryjnych w odniesieniu do substancji takich jak np. ferrytyna. Jest to tzw. białko ostrej fazy, którego poziom wzrasta, gdy dochodzi do stanu zapalnego. W celu potwierdzenia znaczenia suplementacji omawianej witaminy dla uniknięcia zakażenia koronawirusem lub zmniejszenia ciężkości przebiegu choroby, należy poczekać na wyniki specjalnych badań. Na ten moment nie można stwierdzić, czy niedobór powyżej substancji w organizmie ma wpływ na rozwój ciężkiej postaci COVID-19 powodującej ostrą niewydolność oddechową, ale warto rozważyć podawanie witaminy D u osób z grupy wysokiego ryzyka (seniorzy, osoby z chorobami przewlekłymi). Rekomendowana doustna dawka witaminy D3 (cholekalcyferolu), wynosi 800–2000 j.m./dobę, zależnie od masy ciała, od października do marca lub przez cały rok w przypadku osób powyżej 70 roku życia, u których synteza skórna ulega osłabieniu wraz ze starzeniem się organizmu. U seniorów z otyłością można wprowadzić wyższą dawkę 1600–4000 j.m./dobę. U osób w zaawansowanym wieku należy jednak uważać przy podawaniu suplementów, bowiem nadmiar omawianej substancji może wywołać utratę masy kostnej i predysponować do rozwoju niewydolności nerek, dlatego nie powinno się samodzielnie decydować o dawce witaminy D.
Naturalne źródła cholekalcyferolu w organizmie
Witaminę D3 możemy odnaleźć w pokarmach (tłuste ryby, jaja, wątroba zwierzęca, produkty mleczne), ale w 80% substancja ta powstaje podczas syntezy skórnej zachodzącej pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Bez przebywania na słońcu lub dodatkowej suplementacji doustnej nie ma możliwości osiągniecia pożądanego poziomu cholekalcyferolu w organizmie. W okresie jesienno-zimowym w naszym kraju kąt padania promieni słonecznych jest zbyt mały, a latem i wiosną syntezę skórną zmniejsza stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.
U kogo może wystąpić niedobór cholekalcyferolu?
– osoby otyłe maja niższe stężenie witaminy D3, co spowodowane jest kumulacją tej substancji w tkance tłuszczowej
– osoby cierpiące na zespół złego wchłaniania, choroby nerek lub wątroby, niedoczynność tarczycy
Jaki udokumentowany wpływ na organizm ma witamina D?
Witamina D pomaga utrzymać równowagę wapniowo-fosforanową i właściwy metabolizm kości, a także wpływa na pracę mózgu. Eksperymenty naukowe pokazują, że powyższa substancja ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, zwłaszcza w odniesieniu do infekcji występujących w okresie jesienno-zimowym.
Witamina D wykazuje także potencjał antynowotworowy, bowiem jej aktywna forma hamuje namnażanie się patologicznych komórek oraz stymuluje procesy ich zaprogramowanej śmierci, a także zapobiega rozwojowi nowych naczyń krwionośnych koniecznych do wzrostu guzów nowotworowych, zwłaszcza mówimy tu o guzach piersi, prostaty i jelita grubego.